Przypominamy, że w naszej Gminie co tydzień odbywają się mitingi grupy Anonimowych Alkoholików. Grupa bardzo odważnych mieszkańców, którzy walczą o powrót do normalnego i zdrowego życia zawiązała się w styczniu tego roku
z inicjatywy i przy pomocy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii.
Spotkania odbywają się w każdą niedzielę w jednym z lokali przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Skalbmierzu. Najbliższe spotkanie odbędzie się o godzinie 18:00. Obecnie w spotkaniach bierze udział grupa od 5 do 10 osób.
Mitingi grupy AA prowadzą wyłącznie we własnym gronie osoby uzależnione, które podjęły trudną walkę zmierzającą do wyjścia z nałogu, ale potrzebują w tym wsparcia oraz osoby współuzależnione. Powszechnie wiadomo, że wsparcie takie jest najskuteczniej okazywane przez osoby, które borykają się z tym samym problemem. Koordynatorem wspierającym jest przedstawiciel Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Spotkania przeznaczone są dla trzeźwych
i trzeźwiejących alkoholików oraz osób z problemem alkoholowym – kobiet i mężczyzn.
Wszystko, co dzieje się w czasie spotkań, pozostaje tylko i wyłącznie dla samych uczestników. Osoby zainteresowane dołączeniem do grupy prosimy o telefon do koordynatora spotkań pod nr: 509 982 902. Mogą Państwo liczyć na pełną anonimowość.
Informujemy jednocześnie, że w każdy pierwszy i trzeci wtorek miesiąca w godzinach 15.00-17.00, a także w drugi i czwarty wtorek miesiąca w godzinach 13.00-15.00 w lokalu przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Skalbmierzu nieodpłatnej pomocy psychologicznej udziela psycholog, z którym osoby uzależnione mogą skontaktować się bezpośrednio
pod nr tel. 602 309 478, do czego serdecznie zachęcamy.
Liczymy, że zaproszenie na mitingi AA trafi na czas do właściwych osób. Prosimy o wyrozumiałość dla przedstawianego problemu i wsparcie osób, które liczą na naszą pomoc, choć nie zawsze chcą się do tego przyznać.
Alkoholizm to niezwykle ciężkie schorzenie, które przynosi cierpienie nie tylko osobie uzależnionej, ale także całemu jej otoczeniu. Choroba alkoholowa wiąże się z uzależnieniem psychicznym, fizycznym, a także ze zjawiskiem tolerancji, czyli nieustannego zwiększania dawki przyjmowanego alkoholu, mającego na celu uzyskanie identycznego efektu odurzenia.
Alkoholizm to także bardziej rozległy problem, dotyczący otoczenia społecznego alkoholika. Stopniowo nadużywanie alkoholu doprowadza do szeregu zaburzeń somatycznych, psychicznych i społecznych.