Informujemy, że od 16 sierpnia (wtorek) w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Skalbmierzu wydawane będą druki wniosków o tzw. dodatek węglowy.
Informujemy jednocześnie, że przyjmowanie uzupełnionych wniosków będzie możliwe po wejściu w życie ustawy o dodatku węglowym.
Informujemy jednocześnie, że przyjmowanie uzupełnionych wniosków będzie możliwe po wejściu w życie ustawy o dodatku węglowym.
Ustawa została wczoraj podpisana przez prezydenta RP. Została również opublikowana w Dzienniku Ustaw RP. W ustawie czytamy, że ze „względu na ważny interes społeczny, wejdzie ona w życie już następnego dnia po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw”. Poinformujemy jednak Państwa o dokładnych terminach jak tylko zostaną ogłoszone.
W celu maksymalnego usprawnienia realizacji tego zadania zwracamy się już dziś z prośbą o zgłaszanie się po druki, a w dalszej kolejności o ich składanie u pracowników socjalnych na parterze i piętrze Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w godzinach między 9.00 a 13.00 od poniedziałku do piątku. W pozostałych godzinach pracownicy będą wprowadzać do systemu już złożone wnioski. W miarę możliwości prosimy również, by wnioski były uzupełnione. Pracownicy w pierwszej kolejności będą pomagali w uzupełnianiu wniosków w szczególności osobom starszym i samotnym. W budynku dostępne będą również wzory przykładowo wypełnionych wniosków. Formularze wniosków do uzupełnienia w domu będzie można odebrać również od poszczególnych sołtysów.
- Gdzie złożyć wniosek o dodatek węglowy?
W Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Skalbmierzu, Pl. Marii Skłodowskiej-Curie 27 - osobiście lub za pomocą poczty oraz online (np. przez e-PUAP). Procedura jest bardzo podobna jak w przypadku składania wniosku o dodatek osłonowy.
- Wzór wniosku o przyznanie dodatku węglowego
Poniżej publikujemy wzór wniosku o przyznanie dodatku węglowego. Wzór pojawił się na stronie Rządowego Centrum Legislacji 10 sierpnia 2022. Wniosek jest ujednolicony dla całej Polski:
- Wniosek o dodatek węglowy - kto może złożyć?
- Wniosek o dopłatę do zakupu węgla może złożyć jedna osoba z danego gospodarstwa domowego, w których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel (świadczenie w wysokości 3000 zł przysługuje jednorazowo na jedno gospodarstwo domowe, niezależnie od ilości członków).
- Warunkiem otrzymania dodatku jest wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
- Dodatek węglowy przysługuje tym, którzy węgiel spalają w kotle, kominku, kozie, ogrzewaczu powietrza, trzonie kuchennym, piecokuchni, kuchni węglowej lub piecu kaflowym. Urządzenia te muszą być zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem zawierającymi co najmniej 85% węgla kamiennego.
NIE MA KRYTERIUM DOCHODOWEGO!
Dodatek węglowy powiązany jest z gospodarstwem domowym. W przypadku złożenia wniosku przez więcej niż jednego członka gospodarstwa, przyznawany będzie pierwszemu z wnioskodawców.
Wnioski będzie można składać w gminach do 30 listopada 2022, osobiście lub przez Internet. Gmina ma maksymalnie miesiąc na wypłatę świadczenia (30 dni). Pierwsze wypłaty zatem ruszą jeszcze we wrześniu.
Więcej szczegółów znajdą Państwo bezpośrednio w zapisach ustawy o dodatku węglowym: