Niezwykły i wzruszający koncert zaprezentował dziś w skalbmierskiej świątyni wokalny zespół Partes z Kijowa. Dwunastoosobowa grupa muzyków, pod kierownictwem Nataliyi Khmilevskiej, wyśpiewała dwanaście utworów stylizowanych na dawny, polifoniczny śpiew ukraiński z XVII i XVIII wieku. Muzyka barokowa w wykonaniu artystów z Kijowa przypadła do gustu publiczności, która podkreślała, że była to prawdziwa uczta dla ducha, stąd nie obeszło się również bez bisów. Artyści zaśpiewali na koniec na dwanaście głosów hymn Ukrainy.
Artyści z Kijowa wystąpili w Skalbmierzu w ramach odbywającego się XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz. Publiczność do koncertu wprowadził dyrektor Festiwalu – Artur Jaroń, który wczoraj podczas inauguracji Festiwalu w Busku-Zdroju odebrał srebrny medal Zasłużony Kulturze „Gloria artis”.
Artystom pogratulował i podziękował wręczając kwiaty w imieniu organizatorów oraz publiczności burmistrz Marek Juszczyk oraz zastępca burmistrza Kamil Włosowicz.
Zespół muzyki dawnej „Partes” powstał w ramach projektu Musica Sacra Ukraina: Partes Dimension, zainicjowanego przez Open Opera Ukraine w 2019 r. Dyrektorem artystycznym projektu jest Natalia Khmilevska – dyrygentka chóru, śpiewaczka i muzykolog. Uczestnicy projektu badają jeden z najbardziej znaczących, unikatowych, a jednocześnie niedostatecznie poznanych obszarów historiimuzyki ukraińskiej – polifoniczny śpiew ukraiński XVII-XVIII wieku (partes). To właśnie ten okres oznaczał radykalną zmianę w sferze muzycznej, która charakteryzowała fenomen ukraińskiej muzyki barokowej.
Musica Sacra Ukraina to platforma współdziałania naukowców, muzyków, animatorów i promotorów kultury, których wspólne działania w zakresie wymyślania sposobów prezentacji śpiewu partes, pomogą zainteresować i przyciągnąć uwagę do tej muzyki. Forma realizacji projektu to swoiste laboratorium, które stopniowo bada utwór muzyczny – od wstępnego przetworzenia i odszyfrowania rękopisu po wykonanie (na koncercie lub w studiu nagraniowym). Partes to zespół profesjonalnych śpiewaków solowych, pracujących w projekcie i stopniowo wprowadzających muzyczne zwyczaje na Ukrainie. Pierwszy koncert zespołu odbył się w głównej sali Soboru Mądrości Bożej w Kijowie 2 czerwca 2019 r. i nadawany był przez telewizję krajową.
W okresie od sierpnia do października 2020, przy wsparciu Ukraińskiej Fundacji Kultury, zespół nagrał i zaprezentował płytę audio CD zatytułowaną Musica Sacra Ukraina, która otrzymała pozytywne opinie krytyków i znalazła się w rankingu najlepszych ukraińskich wydawnictw muzycznych 2020 r. Została też nominowana do nagrody Ukraińskiej Fundacji Kultury w kategorii „Projekt roku w sektorze sztuki dźwiękowej” i znalazła się na liście wydarzeń międzynarodowego Dnia Muzyki Dawnej 2021.
Pierwszy zagraniczny koncert zespołu odbył się 1 maja 2022 r. Ukraińskie partes zostały wykonane w zabytkowej katedrze Santa Maria Gloriosa Dei Frari w Wenecji. Zespół bierze udział w różnorodnych działaniach Open Opera Ukraine, w tym w spektaklach operowych, europejskich koncertach barokowych oraz wspólnych projektach z chórem amatorskim.