Z inicjatywy mieszkańców Topoli przy wsparciu władz naszej Gminy odnowiono i zadbano o teren zapomnianego cmentarza cholerycznego, który znajduje się między polami uprawnymi w Topoli.
W ostatnich miesiącach wykonano w tym miejscu szereg prac porządkowych: wytyczono, wykoszono i wyrównano teren, wykonano z płyt granitowych nowy krzyż i tablicę, a także zainstalowano cztery mniejsze białe krzyże, które umieszczone zostały w punktach granicznych cmentarza. Przez wiele lat w miejscu tym stał jedynie metalowy i mocno skorodowany już krzyż ulokowany na również zniszczonym i niekwalifikującym się do renowacji kamiennym postumencie.
Na cmentarzu cholerycznym w Topoli spoczywają zmarli na cholerę w latach 1891-1892. Mieszkańcy wspominają, że przed wieloma laty miejsce to otaczane było pamięcią ówczesnych, z czasem przeszło jednak w niepamięć. Na szczęście nie wszyscy o tym miejscu zapomnieli, czego dowodem są podjęte w ostatnim czasie działania i dzisiejsze symboliczne spotkanie. Poprzedziła je Msza święta w kościele w Topoli. Następnie mieszkańcy wspólnie z władzami naszej Gminy udali się na miejsce wiecznego spoczynku ofiar epidemii cholery, w którym po poświęceniu odnowionego cmentarza i modlitwie za zmarłych dzielono się wspomnieniami związanymi z tym miejscem.
Epidemia cholery w XIX wieku trapiła całą Europę, jednak szczególnie mordercze żniwo zebrała w Polsce. Zapomniana dziś choroba pozbawiła wtedy życia setki tysięcy ludzi.