Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie spoczął dziś kapitan Antoni Sielecki ps. „Ansiel” – uczestnik bitwy o Skalbmierz z 5 sierpnia 1944 roku, żołnierz 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej Inspektoratu „Maria”, wieloletni działacz struktur kombatanckich AK, propagator wiedzy o Rzeczpospolitej Partyzanckiej. Z jego inicjatywy w 2017 roku w trakcie uroczystości poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę pomnika Armii Krajowej, który ma stanąć w pobliżu murów królewskiego Wawelu, w jego niszy przy asyście Sztandaru 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej złożona przez kpt. Antoniego Sieleckiego została ziemia pobrana ze skalbmierskiego pola bitwy.
Antoni Sielecki urodził się 25 stycznia 1924 roku w Kazimierzy Wielkiej. Zmarł 18 czerwca 2022 roku.
W uroczystości pogrzebowej wzięła dziś udział delegacja skalbmierskiego samorządu w osobach przewodniczącego Rady Miejskiej Leszka Śmiecha oraz zastępcy burmistrza Kamila Włosowicza. Samorządowcy złożyli wiązankę kwiatów na grobie kpt. Antoniego Sieleckiego przy udziale burmistrza Miasta i Gminy Proszowice Grzegorza Cichego. W uroczystości oprócz rodziny zmarłego wzięły również udział delegacje i poczty sztandarowe związków kombatanckich, w tym Zarządu Głównego Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej oraz Koła z Kazimierzy Wielkiej na czele z jego prezesem Andrzejem Bieniasem.
Rodzinie oraz najbliższym składamy wyrazy głębokiego współczucia oraz najszczersze kondolencje.
Panie Kapitanie Spoczywaj w Pokoju! Cześć Twojej Pamięci!
Szerzej sylwetkę jednego z obrońców Skalbmierza przybliżył w swoich artykułach Andrzej Solarz - redaktor naczelny Internetowego Kuriera Proszowickiego:
Życie Antoniego Sieleckiego było bogate w ważne wydarzenia, koło których nie przechodził obojętnie. Już jako młody, dziewiętnastoletni chłopak w 1943 roku został zaprzysiężony do Armii Krajowej. Brał udział w walkach z niemieckim okupantem podczas trwania tzw. Kazimiersko - Proszowickiej Rzeczpospolitej partyzanckiej, latem 1944 roku.
Uczestniczył w kilku akcjach zbrojnych, m.in. przy rozbrajaniu posterunku żandarmerii w Działoszycach (25/26 VII 1944), w walce z niemieckim patrolem zmotoryzowanym (28 VII 1944) oraz pod Skalbmierzem (5.VIII.1944). Od lipca 1944 r. do stycznia 1945 r. pełnił funkcję instruktora broni. Natomiast od sierpnia 1944 do stycznia 1945 współredagował konspiracyjną gazetkę Dzięcioł.
Po wojnie pracował zmieniając funkcje i wydziały w Centrali Rolniczej Spółdzielni Samopomoc Chłopska oddział wojewódzki w Krakowie, aż do 1982 roku kiedy to odszedł na emeryturę.
Aktywnie uczestniczył w powstaniu i tworzeniu struktur kombatanckich akowskich. Był sekretarzem, wiceprezesem Zarządu Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej Inspektoratu "Maria" w Krakowie, a później prezesem. Bardzo często brał udział w spotkaniach z młodzieżą, na których z dużą swadą i zaangażowaniem opowiadał o wydarzeniach okupacyjnych na terenie Inspektoratu Maria.
Był częstym gościem i organizatorem wydarzeń rocznicowych związanych z działalnością ruchu oporu na terenie Proszowic i Ziemi Proszowskiej.
Za działalność konspiracyjno-bojową został odznaczony: Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska Polskiego (trzykrotnie).
Na podsumowanie 98-letniego życia kapitana „Ansiela” można zacytować krótki fragment z zaświadczenia weryfikacyjnego napisanego przez jego dowódcę gen. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego ps. Tysiąc: "[...] Antoni Sielecki (Ansiel) - dobrze zasłużył się Ojczyźnie i Narodowi [...]".
Więcej o kapitanie Antonim Sieleckim można przeczytać tutaj:http://www.24ikp.pl/.../rp1944/s/sielecki_antoni/art.php
Wspomnienia Antoniego Sieleckiego w wywiadach przeprowadzonych przez Halinę Kuleszę w 2014 roku:
Pierwsza fotografia: Internetowy Kurier Proszowicki.