Koło Gospodyń Wiejskich w Drożejowicach oraz Manufaktura Skalbmierska Adam Galbas z Krępic laureatami pierwszych miejsc etapu wojewódzkiego konkursu „Nasze kulinarne dziedzictwo – smaki regionów”. Prestiżowa impreza odbyła się wczoraj w parku etnograficznym w Tokarni. O tytuł najlepszego produktu tradycyjnego województwa świętokrzyskiego rywalizowało 35 produktów, wytwarzanych przez lokalnych przetwórców, rolników oraz koła gospodyń wiejskich.
Koło Gospodyń Wiejskich w Drożejowicach znalazło się w gronie laureatów nagrody głównej zajmując pierwsze miejsce w kategorii przetwory warzywne. Podniebienia specjalnej, ośmioosobowej komisji oraz gości podbił sztandarowy produkt Pań z Drożejowic - Dworski ogórek kiszony. Warto przypomnieć, że w Drożejowicach ogórek zaczął być uprawiany już w XIII wieku. Jak podają źródła, w późniejszych wiekach uprawą ogórka zajmowały się m.in. panny Wędrychowskie – właścicielki tutejszego majątku. Następnie były one kiszone i sprzedawane nie tylko w naszym kraju, ale też w Berlinie, Wiedniu czy Paryżu. Dziś ogórek kiszony z Drożejowic znajduje się na prestiżowej Liście Produktów Tradycyjnych. Serdecznie gratulujemy!
Pierwszą nagrodę główną w kategorii „Produkty regionalne pochodzenia roślinnego” zdobył z kolei Pan Adam Galbas. Komisja doceniła produkowany w „Manufakturze Skalbmierskiej” olej z ostropestu plamistego, zimno tłoczony. Pan Adam prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne, w którym wraz z rodziną zajmuje się produkcją i sprzedażą naturalnych olejów zimnotłoczonych oraz mąki orkiszowej z własnych upraw. Proces produkcji oleju oraz mąki jest nadzorowany od momentu zasiewu poprzez uprawę, zbiór, przechowywanie nasion, tłoczenie/mielenie, butelkowanie/pakowanie i magazynowanie aż do momentu sprzedaży. W „Manufakturze Skalbmierskiej” tłoczone są oleje z rzepaku, ostropestu, lnu, konopii, słonecznika, czarnuszki i nasion dyni. Serdecznie gratulujemy Panu Adamowi i całej rodzinie!
Celami konkursu „Nasze kulinarne dziedzictwo – smaki regionów” są identyfikacja regionalnych produktów i dań oraz ich promocja, przygotowanie producentów do uczestniczenia w systemach jakości żywności, zarówno na szczeblu unijnym, jak i krajowym oraz zachęcenie rolników i właścicieli lokalnych firm do korzystania z dorobku polskiego dziedzictwa kulinarnego w celu wzbogacenia swojej oferty rynkowej.
Organizatorami wydarzenia na szczeblu wojewódzkim byli: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach oraz Muzeum Wsi Kieleckiej. Organizatorem centralnym konkursu, odbywającego się pod patronatem ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz marszałków województw, jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego w partnerstwie ze Związkiem Województw RP i ośrodkami doradztwa rolniczego.