Informujemy mieszkańców Podgaja, Szarbi Zwierzynieckiej i Tempoczowa Kolonii, że istnieje już możliwość podłączenia się do sieci kanalizacji sanitarnej.
W sprawie możliwości technicznych przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej prosimy o kontakt ze Związkiem Międzygminnym Nidzica w Kazimierzy Wielkiej, ul. Zielona 12, 28-500 Kazimierza Wielka pod numerem telefonu 41 3521 801 wew. 210; e-mail: zmgn@nidzicakw.pl.
Koszty podłączenia do sieci kanalizacyjnej pokrywa właściciel nieruchomości.
Procedura przyłączenia do sieci kanalizacyjnej:
- Zgoda właściciela kanalizacji wydawana jest w Urzędzie Miasta i Gminy w Skalbmierzu, pokój nr 10.
- Następnie należy złożyć wniosek w Związku Międzygminnym „Nidzica” w Kazimierzy Wielkiej o wydanie warunków przyłączenia do sieci kanalizacji wodociągowej i/lub kanalizacyjnej wraz załącznikami – dokumenty do pobrania ze strony: https://www.biuletyn.net/nt-bin/start.asp?podmiot=nidzicakw/&strona=submenu_aktualnosci.asp&typ=podmenu&menu=220&podmenu=220&str=1&id=352
- Wykonać przyłącze zgodnie z wydanymi warunkami.
- Zgłosić do odbioru (przed zasypaniem) z 3 dniowym wyprzedzeniem.
- Podpisać umowę na odbiór ścieków.
Informujemy, że odpłatne usługi z zakresu wykonania przyłącza do sieci kanalizacji sanitarnej wykonuje m.in. Związek Międzygminny „Nidzica” w Kazimierzy Wielkiej.
Obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej
Przypominamy, że podłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej jest obowiązkiem ustawowym właściciela nieruchomości, wynikającym z art. 5 ust. 1 ustawy pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 888).
W przypadku, gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, możliwe jest wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub
w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych.
Przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych.
Ewidencja zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków w gminie Skalbmierz
Informujemy, że zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2021 r. poz. 888), gminy mają obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych (szamb) w celu kontroli częstotliwości ich opróżniania oraz ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków w celu kontroli częstotliwości i sposobu pozbywania się komunalnych osadów ściekowych.
W związku z powyższym mieszkańcy, którzy do tej pory nie przekazali pisemnej informacji na temat odprowadzania nieczystości ciekłych, proszeni są o kontakt z Urzędem Miasta i Gminy w Skalbmierzu.
Należy pamiętać, że każda zmiana, również przyłączenie do sieci kanalizacyjnej, powinna być zgłoszona do ewidencji.
Kontrola częstotliwości opróżniania zbiorników bezodpływowych oraz częstotliwości i sposobu pozbywania się osadów z przydomowych oczyszczalni ścieków w mieście.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 888) właściciele nieruchomości, którzy pozbywają się z terenu nieruchomości nieczystości ciekłych obowiązani są do udokumentowania tego w formie umowy lub dowodów uiszczenia opłaty za usługi wykonywane przez przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.
Gmina ma prawo prowadzenia kontroli częstotliwości opróżniania zbiorników bezodpływowych oraz kontroli częstotliwości i sposobu pozbywania się komunalnych osadów ściekowych z przydomowych oczyszczalni ścieków. Kontroli będą podlegały: umowy oraz dokumenty potwierdzające wywóz nieczystości ciekłych (rachunki, faktury VAT). Należy pamiętać, że posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu ścieków.