Uroczysta Msza święta pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego zainicjowała obchody 680. rocznicy lokacji Skalbmierza. Po jej zakończeniu w Szkole Podstawowej w Skalbmierzu odbyła się sesja naukowa. Skalbmierska Szkoła obchodziła dziś również święto swojego patrona – Stanisława ze Skalbmierza.
Biskup kielecki mówił w trakcie Mszy świętej, jak ważne jest pielęgnowanie lokalnej historii, a nade wszystko kultury. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w 1980 roku w paryskiej siedzibie UNESCO, podkreślając, że człowiek żyje prawdziwym życiem tylko dzięki kulturze i nie może się bez niej obejść.
Na koniec Mszy świętej hierarcha zaznaczył, że w roku, kiedy Skalbmierz obchodzi swój jubileusz 680. rocznicy lokacji i kiedy upływa dokładnie 805 lat od pierwszej historycznej wzmianki o mieście, tutejsza świątynia ma szansę być ponownie podniesiona do rangi kolegiaty. Opinię i zgodę na to musi jednak wcześniej wydać Watykan. Liczymy, że stanie się to jeszcze w tym roku.
Po Mszy świętej, w której wzięli udział przedstawiciele skalbmierskiego samorządu oraz licznie zgromadzona społeczność skalbmierskich szkół, uczestnicy uroczystości przeszli do Szkoły Podstawowej w Skalbmierzu, gdzie odbyła się sesja naukowa „Dziedzictwo materialne i duchowe kolegiaty w Skalbmierzu”.
Przed zebranymi swoje odczyty wygłosiło siedmiu prelegentów: Agata Dworzak – „Uwagi na temat wyposażenia kolegiaty w Skalbmierzu”, Katarzyna Chrzanowska, Natalia Koziara-Ochęduszko – „Zespół osiemnastowiecznych obrazów ołtarzowych w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu – problemy i perspektywy badawcze”, Wojciech Sowała – „Od Skarbimira do Skalbmierczyka. Kolegiata skalbmierska jako miejsce pamięci”, Marcin Gruszczyński – „Konserwacja zabytków ruchomych w skalbmierskiej kolegiacie”, Piotr Rubacha – „Jan Fox i Sebastian Nuceryn – kanonicy skalbmierscy. Portrety biograficzno-literackie” oraz Andrzej Bienias – „Skalbmierz i kolegiata okiem regionalisty”.
Dziękujemy jeszcze raz wszystkim prelegentom za trud i zaangażowanie włożone w przygotowanie dzisiejszych wykładów. Te bez wątpienia wzbogaciły naszą wiedzę o skalbmierskiej świątyni. Liczymy, że szkice tychże wystąpień będą mogły już niebawem przerodzić się w kolejną publikację o naszej świątyni. Dziękujemy również społeczności Szkoły Podstawowej w Skalbmierzu oraz wszystkim zaangażowanym w organizację dzisiejszych uroczystości.
Jutro na stadionie sportowym zorganizowany zostanie dzień sportowy połączony z gminnymi obchodami Dnia Dziecka. Z kolei w sobotę mieszkańcy wezmą udział w Wielkim Teście Wiedzy o Skalbmierzu. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę. Szczegółowy program tych wydarzeń mogą Państwo znaleźć poniżej lub na naszej stronie internetowej www.skalbmieerz.eu.