5-lecie działalności świętuje Stowarzyszenie Dla Skalbmierza. Z tej okazji członkowie organizacji zorganizowali w sobotę, 28 maja, spotkanie jubileuszowe, w którym wzięli również udział jej sympatycy oraz zaproszeni goście.
Spotkanie rozpoczął prezes Stowarzyszenia Leszek Śmiech, który przywitał przybyłych gości. Następnie członek zarządu Stowarzyszenia Kamil Włosowicz przybliżył zebranym za pomocą prezentacji multimedialnej historię organizacji oraz przypomniał o działaniach podejmowanych przez społeczników na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Głos zabrał również burmistrz Marek Juszczyk, a zarazem członek Stowarzyszenia, który podziękował działaczom za ich społeczną pracę na rzecz miasta i całej gminy Skalbmierz.
Archiwalne zdjęcia dokumentujące życie miasteczka na przestrzeni ostatniego stulecia, wzbogacone jak zawsze ciekawymi opowieściami, zaprezentowali współpracujący ze Stowarzyszeniem Dla Skalbmierza autorzy trzech albumów fotografii Zbigniew Pudo i Sławomir Mertyna.
Jak na prawdziwe urodziny przystało, nie mogło zabraknąć również lampki szampana i tortu, który na salę w towarzystwie zarządu Stowarzyszenia oraz burmistrza Marka Juszczyka wprowadzili członek zarządu województwa świętokrzyskiego Tomasz Jamka oraz zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Piotr Kisiel. Zebrani odśpiewali również tradycyjne „Sto lat” zaintonowane przez Panie z zespołu „Rosiejowianki”.
Stowarzyszenie Dla Skalbmierza zostało wpisane do rejestru stowarzyszeń KRS dokładnie 22 marca 2017 roku. Organizacja skupia obecnie 20 członków.
Działalność Stowarzyszenia opiera się głównie na pracy społecznej na rzecz szerzenia kultury wśród mieszkańców i szeroko pojętego rozwoju Miasta i Gminy Skalbmierz. Dzięki pozyskanym dotacjom zewnętrznym i wsparciu darczyńców Stowarzyszenie wydało trzy albumy fotografii „Skalbmierz prawie z tego samego miejsca”, „Skalbmierz – edukacja w XX wieku” oraz „Skalbmierz – życie duchowe, wierzenia, obyczaje, opowieści”, a także „Kronikę miasta Skalbmierza”.
Stowarzyszenie dla Skalbmierza jest również inicjatorem wielu innych wydarzeń kulturalnych. Działacze zorganizowali już m.in. wystawę poświęconą historii tzw. Kazimiersko-Proszowickiej Rzeczpospolitej Partyzanckiej, która była jednym z elementów uroczystości 75. rocznicy pacyfikacji Skalbmierza. Z tej okazji działacze stworzyli również film „Dzień grozy, ognia i krwi” poświęcony tym tragicznym wydarzeniom. W specjalnie zaaranżowanym, przestrzennym pomieszczeniu w centrum miasta, którego właścicielem jest Gmina Skalbmierz, zorganizowana została również wystawa na 11 listopada i wystawa „100 lat pożarnictwa w Gminie Skalbmierz”. Działacze co roku przy okazji Świąt Wielkanocnych, Dożynek Gminnych oraz Świąt Bożego Narodzenia przygotowują oryginalne ozdoby, które zdobią różne miejsca na terenie miasta. W listopadzie działacze organizują Skalbmierską Kwestę na Rzecz Ratowania Cmentarnych Zabytków i Nagrobków. Działacze przygotowują i wystawiają również inscenizację popularnych „herodów” i Misterium Bożego Narodzenia. Współpracują z innymi organizacjami. Wspólnie z mieszkańcami Boszczynka i tamtejszym KGW dzięki pozyskanemu wsparciu zrealizowali projekt „Z zapomnianych spichlerzy przestałej boszczyńskiej zasieki”, który efektem jest m.in. film ukazujący tradycyjne żniwa na wsi. Z kolei z Kołem Gospodyń Wiejskich w Bełzowie i młodzieżą działacze zrealizowali projekt „Błyszczyki bełzowskie”, którego efektem jest powstała pierwsza w powiecie kazimierskim społeczna pasieka. Działacze współpracowali również z Kołem Gospodyń Wiejskich w Zakrzowie, z którym zrealizowali projekt „Bartosz Głowacki – bohater z naszej ziemi” zakończony piknikiem historycznym i konkursem wiedzy dla młodzieży. Działacze organizują także akcje honorowego krwiodawstwa. W tym roku Stowarzyszenie Dla Skalbmierza organizuje Wielki Test Wiedzy o Skalbmierzu.