Ciekawostki historyczne związane ze skalbmierską świątynią przybliżał na spotkaniu autorskim w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury Wojciech Sowała – autor książki „Artystyczne dzieje kolegiaty Świętego Jana Chrzciciela w Skalbmierzu”.
Mogliśmy m.in. wysłuchać ciekawej opowieści o tajemniczym kamiennym sarkofagu znalezionym tuż za wschodnią ścianą kościoła podczas sondażowych badań archeologicznych, w którym, jak przypuszcza autor i co z dużą starannością próbował dziś uargumentować, pogrzebano Skarbimira – domniemanego założyciela Skalbmierza i fundatora tutejszego kościoła. Niestety wspomniany sarkofag zaginął. Poznaliśmy także szczegóły dotyczące jednego z najcenniejszych zabytków kościoła, tj. srebrnego relikwiarza w kształcie głowy Jana Chrzciciela na misie. Mogliśmy również zobaczyć, jak wyglądała mensa ołtarza głównego i retabulum tuż po pożarze, który strawił znaczną część ołtarza głównego na początku XX wieku. Autor podkreślił, że kolegiata Świętego Jana Chrzciciela, do XIX w. była siedzibą jednej z najstarszych kapituł w Polsce, której mury w sporej części pochodzą jeszcze z XII wieku.
Autora oraz zebranych uczestników przywitał ks. Marian Fatyga oraz Kamil Włosowicz – zastępca burmistrza Miasta i Gminy Skalbmierz. Swoją refleksją po przeczytaniu książki podzielił się z zebranymi również Andrzej Bienias – znany regionalista i historyk, autor wielu książek o Skalbmierzu i regionie. Na koniec spotkania Wojciech Sowała odpowiadał na pytania mieszkańców oraz chętnie podpisywał i wypisywał dedykacje swoim czytelnikom. Referatu autora będziemy mogli również wysłuchać 2 czerwca 2022 roku w trakcie planowanej sesji naukowej, która odbędzie się w Zespole Placówek Oświatowych w Skalbmierzu w ramach obchodów 680. rocznicy lokacji Skalbmierza.
Wszystkich zainteresowanych nabyciem egzemplarza książki „Artystyczne dzieje kolegiaty Świętego Jana Chrzciciela w Skalbmierzu” prosimy o kontakt z ks. Marianem Fatygą.
Wojciech Sowała, urodzony w 1973 roku, jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie ukończył mediterraneistykę i historię sztuki. Wyróżniony nagrodą im. prof. Mariana Sokołowskiego. Szczególnie interesuje się teorią obrazu oraz rolą sztuki w liturgii i budowaniu lokalnej tożsamości w średniowieczu i epoce nowożytnej. Od siedmiu lat prowadzi badania w kolegiacie skalbmierskiej, których wyniki regularnie prezentuje w polskich i zagranicznych publikacjach naukowych.