Uroczysta Msza święta zainaugurowała obchody 680. rocznicy lokacji Skalbmierza. Wzięli w niej licznie udział przedstawiciele lokalnego samorządu, w tym radni i sołtysi, pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Skalbmierzu, a także zaproszeni goście oraz mieszkańcy. Wydarzenie uświetnili swoją obecnością członkowie miejscowej amatorskiej grupy teatralnej na czele z postacią króla Kazimierza III Wielkiego, a także młodzi podopieczni zajęć organizowanych w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury.
Modlitwę rozpoczęliśmy od wprowadzenia sztandaru Miasta i Gminy Skalbmierz wraz z barwnym orszakiem. Następnie wysłuchaliśmy hejnału Miasta i Gminy Skalbmierz, który odegrał jego autor Pan Bolesław Sikorski. Mieszkańcy naszej Gminy, przedstawiciele różnych środowisk i organizacji zadbali o godną oprawę liturgii słowa. Z kolei o oprawę muzyczną Mszy świętej zadbały Panie z Chóru Parafialnego w Topoli oraz Orkiestra Dęta OSP Skalbmierz. Na rozpoczęcie liturgii eucharystycznej w procesji z darami dworzanie i rycerze złożyli na ręce ks. Mariana Fatygi dary w postaci: hostii, chleba, wody i wina, herbu oraz flagi Miasta i Gminy Skalbmierz, a także Kroniki Miasta Skalbmierza.
Po zakończonej modlitwie, uroczystego odczytu dokumentu lokacyjnego z 20 lutego 1342 roku dokonał sam król Kazimierz Wielki z… Kazimierzy Wielkiej. W tę postać z ogromnym zaangażowaniem i poświęceniem wcielił się Pan Andrzej Bienias – przyjaciel Skalbmierza, historyk i regionalista, autor wielu książek, m.in o Skalbmierzu. Po zakończonym i słusznie zwieńczonym gromkimi brawami odczycie, Pan Andrzej podzielił się z nami krótką refleksją historyczną o znaczeniu aktu lokacyjnego wydanego 680 lat temu na Zamku Królewskim w Krakowie.
Przemówienie do uczestników uroczystości skierował następnie Burmistrz Miasta i Gminy Skalbmierz Marek Juszczyk. Na zakończenie wszyscy uczestnicy uroczystości stanęli do pamiątkowego zdjęcia przed kolegiatą. Później w przykościelnym ogrodzie zasadziliśmy wspólnie pamiątkowy dąb „Kazimierz”. Wszyscy uczestnicy uroczystości wychodząc z kościoła mogli również poczęstować się wypieczonymi przez piekarnię Woźniak ze Skalbmierza tradycyjnymi podpłomykami oraz rogalikami przygotowanymi przez Koło Gospodyń Wiejskich w Boszczynku.
Dziękujemy za przyjęcia zaproszenia na dzisiejszą uroczystość Pani wójt Czarnocina – Marii Kasperek, burmistrzowi Opatowca Panu Sławomirowi Kowalczykowi oraz Jerzemu Bojanowiczowi – Przewodniczącemu Rady Powiatu Kazimierskiego, a także kierownikowi biura powiatowego ARiMR Januszowi Skoczkowi oraz dyrektorowi Zespołu Szkół Zawodowych w Skalbmierzu Waldemarowi Czajce.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji dzisiejszego wydarzenia i służyli nam swoją pomocą: niezawodnej amatorskiej grupie teatralnej, pracownikom Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Skalbmierzu, kołom gospodyń wiejskich, Chórowi Parafialnemu z Topoli oraz Orkiestrze Dętej OSP Skalbmierz.
Główne i kilkudniowe uroczystości jubileuszowe odbędą się w czerwcu.