Dzień oznaczony w kalendarzu, jako imieniny Mikołaja wywodzący się z tradycji sięgającej historii jeszcze czasów starożytnych. Nazwa święta wywodzi się od Biskupa Miry, który otrzymując spadek po swoich rodzicach, rozdał go ubogim.
Postanowiliśmy sięgnąć do zbiorów archiwalnych zdjęć Zbigniewa Pudy i Sławomira Mertyny i podzielić się z Państwem zdjęciami z Mikołajek obchodzonych w naszym mieście przed laty.
Wizerunek Św. Mikołaja, który odwiedzał wtedy dzieci, znacznie różni się od tego dzisiejszego. Ówczesny Święty nie miał na sobie czerwonego stroju i zielonego worka z prezentami. Był duchownym, który przywdziewał szaty biskupie rytu łacińskiego bądź greckiego, na głowie miał mitrę, a w ręce pastorał. Z takim Świętym można było się spotkać w szczególności w skalbmierskiej ochronce. W tę rolę wcielali się najczęściej pracujący w naszej parafii księża. Z kolei w szkołach i publicznym przedszkolu przed laty do dzieci przychodził poprawny politycznie w czasach PRL... Dziadek Mróz - również uwieczniony na poniższych fotografiach. Zaczerpnięty został on z folkloru słowiańskiego przez władze ZSRR. Dziadek stanowić miał przeciwieństwo Świętego Mikołaja, twardo stojąc na straży socjalizmu. Mimo wielu prób Polacy konsekwentnie wybierali jednak prezenty przynoszone od Świętego Mikołaja.
Przyznać musimy, że niektórzy z ówczesnych Mikołajów wyglądali, co tu wiele mówić… dyskusyjnie. Nikt jednak nie zwracał wtedy uwagi na tekturowe maski niczym z horroru, ciemne okulary czy kłęby waty „robiące” za brodę.
Św. Mikołaj długo rozmawiał z dziećmi, które przygotowywały dla niego wierszyki i piosenki. Opowiadały o swoich koleżankach i kolegach, o szkole i swojej rodzinie. Paczki, którymi obdarowywał najmłodszych, były skromne, ale i tak sprawiały dzieciom wiele radości. Nie mogło w nich zabraknąć piernikowego ciastka z lukrem w kształcie samego Świętego. Czasem trafiały się owoce i małe zabawki oraz oczywiście inne słodycze.
Jedno, co w osobie św. Mikołaja pozostało niezmienione przez lata, to jego wielka dobroć, szczodrość i ogromna miłość do dzieci. Do tej pory głównym posłannictwem Świętego Mikołaja jest nieść radość i szczęście wszystkim maluchom, sprawiać cuda i czynić dobro. I tej radości, szczęścia, małych i wielkich cudów oraz wszelkiego dobra życzymy na Mikołajki najmłodszym i tym nieco starszym mieszkańcom naszej Gminy.
Czekamy również na Państwa wspomnienia związane ze Świętym Mikołajem.