Po wielu latach starań udało się odświeżyć, skompletować, uzupełnić i w ostateczności wydać wyjątkowo cenny dla naszej społeczności dokument – „Kronikę Miasta Skalbmierza”. Przez lata zapomniana, przechowywana razem z innymi dokumentami i pamiątkami w urzędowych szafkach, dziś wychodzi na światło dzienne stanowiąc cenne źródło informacji o naszej lokalnej historii.
Wydana pozycja to wspaniała okazja do sentymentalnej podróży po naszej ukochanej ziemi skalbmierskiej w perspektywie ostatniego stulecia. Dzięki niej, jak podejrzewamy, z dużym wzruszeniem, odświeżycie Państwo w pamięci wyjątkowe miejsca, zakątki, budynki, w których spotykaliśmy się, dorastaliśmy, pracowaliśmy, odpoczywaliśmy, zdobywaliśmy wiedzę, a których część dziś już próżno szukać na mapie miasta. Na nowo odkryją Państwo wydarzenia działania i ludzi, którzy przez lata budowali naszą skalbmierską wspólnotę, czyniąc ją zauważalną i pozwalając naszemu miastu się rozwijać.
Kronika została wydana staraniem Burmistrza Miasta i Gminy Skalbmierz Marka Juszczyka oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Leszka Śmiecha. Oryginalna wersja została udostępniona dwóm pasjonatom lokalnej historii: Zbigniewowi Pudzie i Sławomirowi Mertynie, którzy biorąc ją na swój warsztat – uzupełnili ją o cenne informacje, a wcześniej skrupulatnie i z dużą dozą staranności i cierpliwości zbierali udostępniane przez mieszkańców materiały. To dzięki ich pracy jeden z najcenniejszych dokumentów mógł zostać ocalony od zapomnienia – za co z tego miejsca już dziś, pragniemy im serdecznie podziękować.
„Kronikę Miasta Skalbmierza” zaczęto prowadzić tuż po odzyskaniu praw miejskich, wiosną 1927 roku. Dokument początkowo przechowywany był w budynku dawnego magistratu. Nie znamy jej autora. „Kronika…” pisana była odręcznie piórem atramentowym, językiem, który już wyszedł z użycia. Wydana w tym roku „Kronika…” prezentowana jest w formie albumu fotografii. Obejmuje trzy podstawowe działy: okres przedwojenny, który stanowi trzon główny albumu oraz krótkie wspomnienie wojny i okres z pierwszych lat tuż po wojnie. Całość została uzupełniona skanowanymi dokumentami, których nie zobaczymy w pierwowzorze oraz fotografiami gromadzonymi przez lata, a dotyczącymi opisów znajdujących się w samej „Kronice…”. Oczywiście nie zabrakło w niej zdjęć umieszczonych w rękopisie oraz skanów jej oryginalnych stron. Prezentowane wydanie „Kroniki…” w formie albumowej stanowi zgromadzenie i ukazanie faktów ujętych w całość i w pewien sposób powiązanych ze sobą.
Na uwagę zasługuje również samo wydanie z tłoczonym, oryginalnym motywem graficznym. Okładka, wykonana z materiału skóropodobnego wysokiej jakości, na pewno zrobi na Państwu duże wrażenie. Objętość prawie 200 stron.
Pierwsze egzemplarze zostały wydane w połowie tego roku przez Gminę Skalbmierz. Nakład, z uwagi przede wszystkim na duże koszty wydruku, był niewielki. Z pewnością nie zaspokoi on oczekiwań wszystkich chętnych czytelników. Dystrybucji albumu podjęło się więc Stowarzyszenie Dla Skalbmierza, które od dziś do końca roku przyjmuje zapisy chętnych czytelników – mieszkańców, krajanów, pasjonatów historii na nabycie tej wyjątkowej pozycji. Od liczby chętnych będzie zależała ilość ponownego nakładu publikacji. Zapisy przyjmowane są telefonicznie pod numerem telefonu 504112907 lub mailowo pod adresem: sds.skalbmierz@gmail.com.
Wyrażamy przekonanie, że dbałość o rozbudzanie zainteresowania historią własnej miejscowości i regionu jest bardzo ważna. Każdy z mieszkańców powinien przynajmniej w zarysie znać dzieje swojej małej ojczyzny. W końcu dana miejscowość tylko wtedy ma znaczenie, jeśli zaistnieje w świadomości i kulturze jej mieszkańców. Poznawajmy zatem własną historię, dzieje ziemi tej najbliższej - skalbmierskiej, losy naszych rodziców, dziadków czy pradziadków. Bądźmy dumni z przeszłości i wykorzystujmy dokonania dawnych pokoleń w budowaniu naszej przyszłości. Nie łudźmy się, że ktoś zrobi to za nas.
Już dziś życzymy Państwu miłej lektury!