W niedzielne popołudnie w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie promocyjne wydawnictwa „Skalbmierz - życie duchowe, wierzenia, obyczaje, opowieści. Album Fotografii cz. III” autorstwa Zbigniewa Pudy i Sławomira Mertyny. To już trzeci z kolei album z archiwalnymi zdjęciami prezentującymi życie mieszkańców Skalbmierza na przestrzeni ostatniego stulecia. Tę cenną pozycję, podobnie jak cz. I i II wydało Stowarzyszenie Dla Skalbmierza. Na ten cel organizacja pozyskała dotację z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań z zakresu kultury w 2021 roku.
W trakcie spotkania autorzy opowiedzieli o pracy nad albumem i zaprezentowali za pomocą prezentacji multimedialnej jego fragmenty. Była to również idealna okazja do dyskusji z uczestnikami spotkania i podzielenia się swoimi wspomnieniami. Tym razem Zbigniew Pudo i Sławomir Mertyna dzielą się z nami materiałem fotograficznym prezentującym życie duchowe mieszkańców, ich wierzenia i obyczaje. To wszystko opatrzone zostało ciekawymi opowieściami, wspomnieniami i komentarzem autorów. Na codzienne życie mieszkańców Skalbmierza i okolic w XX wieku duży wpływ miał kalendarz liturgiczny Kościoła, który wyznaczają takie święta jak: Boże Narodzenie, Wielkanoc, Wszystkich Świętych, Boże Ciało i inne święta, a do tego dochodzą jeszcze chrzciny, śluby, komunie, pogrzeby czy pielgrzymki. Życie obrzędowe stanowiło dla lokalnej społeczności istotną wartość, nierzadko wyznaczając w ogóle porządek jej egzystencji. Wpływ na nią, oprócz religii, miała również natura i obyczajowość. Nakładają się więc na siebie trzy porządki: liturgiczny, następnie porządek wyznaczany przez przyrodę i w końcu porządek obyczajowy. Te trzy wątki przeplatają się w prezentowanym albumie, a to oznacza, że autorzy trafnie zobrazowali za pomocą archiwalnych fotografii życie skalbmierzan na przestrzeni ostatniego stulecia.
Album „Skalbmierz. Życie duchowe, wierzenia, obyczaje, opowieści” dokumentuje również sylwetki osób związanych ze skalbmierskim Kościołem, które odcisnęły swoim życiem pozytywny ślad w naszej społeczności, choć pamięć o nich niestety przez ostatnie lata nieco przygasła. Dziś powraca za sprawą niniejszej publikacji. Autorzy przywołują także na pamięć przedstawicieli żydowskiej społeczności, która przed II wojną światową stanowiła przecież ważną część lokalnej wspólnoty, a ta żyła ze sobą w symbiozie i pokoju.
Oprócz kościoła pw. św. Jana Chrzciciela – najcenniejszego zabytku na naszej ziemi, znajdziemy w albumie także inne, cenne obiekty: figury, krzyże czy kapliczki. Na fotografiach przejrzymy wiele miejsc i budowli, których dziś już nie ma. W tle większości fotografii odnaleźć możemy również, mimo że brakuje na nich z oczywistych powód kolorów, piękne widoki skalbmierskiego krajobrazu w różnych porach roku.
Całość stanowi oczywiście jedynie fragment prezentowanego tematu, a ma na to wpływ jego bardzo szeroki zakres. Zamieszczone w publikacji materiały świadczą jednocześnie
o bogatym życiu skalbmierskich mieszczan. Niewykluczone więc, że do tego tematu autorzy powrócą jeszcze w kolejnych publikacjach, zważywszy, że pokaźnych rozmiarów jest również sam zbiór zebranych dzięki uprzejmości wielu osób fotografii.
Dokumentowanie przeszłości jest bardzo ważnym zadaniem, które stoi przed nami współczesnymi – i to zadanie Stowarzyszenie Dla Skalbmierza chce realizować dla przyszłych pokoleń. Mamy nadzieję, że już niebawem, wspólnie z autorami, Stowarzyszenie przedstawi Państwu kolejną publikację.
Dziękujemy autorom – Zbigniewowi Pudzie i Sławomirowi Mertynie oraz Stowarzyszeniu Dla Skalbmierza za zaangażowanie, społeczną pracę i troskę o naszą lokalną historię.
Informujemy, że każdy chętny może stać się posiadaczem niniejszej publikacji. W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących warunków zamówienia prosimy o kontakt z prezesem Stowarzyszenia Dla Skalbmierza mailowo: sds.skalbmierz@gmail.com lub pod numerem telefonu: 504112907, a także z autorami.