Na Rynku naszego miasta stanęła Szopka Bożonarodzeniowa. Po raz drugi przygotowali ją członkowie i sympatycy Stowarzyszenia dla Skalbmierza. Szopka powstała na bazie konstrukcji, którą wykonał rok temu i nieodpłatnie przekazał na rzecz Stowarzyszenia dla Skalbmierza - zmarły w tym roku radny skalbmierskiej Rady Miejskiej Jerzy Włosowicz.
Prace przy tworzeniu szopki prowadzone były w sobotę 14 grudnia. Członkowie Stowarzyszenia dla Skalbmierza zakupili w tym roku do szopki okazałe figury, z których najwyższa - figura św. Józefa - ma ponad 1,5 metra. W szopce oprócz maleńskiego Jezusa i Maryi znaleźli się również Trzej Królowie oraz... okazały jelonek. Zwierzątka znalazły się również w mini zagrodzie przed szopką. Na czas trwania świątecznej ekspozycji użyczył je Pan Jerzy Kaczmarczyk z Drożejowic. Obowiązkowo w szopce znalazło się także sianko dostarczone przez Panią Justynę Gałkę-Mzyk z Kózek. Całość dopełniły inne świąteczne ozdoby i kolorowe światełka.
Szopka przypadła do gustu wszystkim mieszkańcom. Przy świątecznej konstrukcji zatrzymują się i podziwiają ją całe rodziny.
Szopka oficjalnie została otwarta i poświęcona przez proboszcza skalbmierskiej parafii ks. Mariana Fatygę w niedzielę 15 grudnia w trakcie Jarmarku Bożonarodzeniowego.
Szczególne podziękowania dla twórców szopki kierujemy w stronę: Małgorzaty Pierchały, Anny Surówki, Justyny Gałki-Mzyk, Zenona Klamińskiego, Dariusza Kądzieli, Kazimierza Bartosika, Wiesława Sajdaka, Leszka Śmiecha i Kamila Włosowicza. Prace trwały prawie cały dzień.
Na Rynku naszego miasta stanęła również futurystyczna choinka o ażurowej konstrukcji. Ozdoba została skonstruowana z drewna świerkowego i jest jedną z wielu dekoracji głównego placu miasta.
Wykonawcą zarówno projektu, jak i konstrukcji jest Małgorzata Pierchała, która od 8 lat mieszka w Zakrzowie w gminie Skalbmierz, a pochodzi z Gliwic. Prace nad stworzeniem szopki trwały niespełna tydzień. Pani Małgorzata drzewko tworzyła w pokoju swojego syna.
Choinka u podstawy ma 2 metry. Zaś jej wysokość to 2,5 metra. Posiada cztery skrzydła stanowiące gałęzie, rozprowadzone na północ, południe, wschód i zachód, przykręcone do głównego pnia. Na jednym segmencie jest siedem drewnianych gałązek.
Konstrukcję choinki zdobi 80 bombek z cekinami, które pod okiem Anny Surówki - członkini Stowarzyszenia dla Skalbmierza, wykonali uczniowie ze szkoły podstawowej. Na choince są dwa rodzaje ozdób wykonanych własnoręcznie. Pierwsze, to bombki wykonane ze styropianowych kul, otoczone cekinami w kolorach srebrnym i złotym, natomiast drugi rodzaj ozdób choinkowych to kule owinięte tzw. folią medyczną, dwustronną w kolorze złotym i srebrnym, przypominające duże cukierki.
Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest Kamil Włosowicz, zastępca burmistrza Skalbmierza, który co roku przed świętami inicjuje szereg ciekawych inicjatyw. W Urzędzie Miasta i Gminy już powstał kolejny ciekawy pomysł na przyszłoroczne dekoracje, ale póki zastępca burmistrza nie chce go zdradzać.
Choinka obecnie znajduje się na scenie na rynku, następnie trafi w okolice szopki. Oprócz nowatorskiego drzewka i szopki, tradycyjnie jak co roku na rynku stanęła również trójwymiarowa bombka. Na terenie miasta zamontowane zostały również iluminacje latarniowe i dwie kilkumetrowe choinki. Kilkumetrowa choinka stanęła również nieopodal świetlico-remizy w Topoli.