W tym tygodniu rozpoczęliśmy wieszanie 26 zakupionych skrzynek lęgowych dla jerzyków. 10 z nich zostało zainstalowanych na budynku Zespołu Placówek Oświatowych w Skalbmierzu. Zgodnie z zaleceniami budki zawisły po stronie północnej i wschodniej. Pozostała część budek zawisła na gminnych budynkach przy ul. Szkolnej, a także na remizach w Skalbmierzu i w Topoli. Dziękujemy za pomoc przy instalacji budek Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kazimierzy Wielkiej, a także druhom ze Skalbmierza i Topoli.
Wieszając budki lęgowe dla ptaków chcielibyśmy oczywiście od razu zobaczyć efekt naszych działań, czyli uwijających się przy nich ptasich rodziców, a po jakimś czasie wylatujące z nich młode ptaki. Niestety musimy uzbroić się w cierpliwość. Jerzyki zajmują budki często dopiero po kilku latach od zainstalowania. Na szczęście zajmowanie budek przez jerzyki można przyspieszyć. Jerzyki chętnie gnieżdżą się w koloniach, a głosy jednych ptaków przyciągają kolejne. Wiele par ptaków robi gniazda w pobliżu siebie. Będziemy cierpliwie czekać.
Jak już informowaliśmy, te wyjątkowe zwierzęta są jedną z biologicznych metod walki z komarami. Jerzyki to niewielkie ptaki przypominające jaskółki, które żywią się owadami, w tym muchami i komarami – jeden osobnik dziennie może ich zjeść do 20 tys. sztuk. Zwierzęta gniazdują na budynkach, najchętniej w otworach stropodachowych, ale ze względu na ich zatykanie jerzyków jest coraz mniej.
Jerzyki to wędrowne ptaki. Występują prawie w całej Europie, a zimują w południowej Afryce. W Polsce te ptaki spotykane są od końca kwietnia do połowy października, jednak przeważnie przylatują w maju i odlatują już w sierpniu. Budki lęgowe jerzyków pojawiają się w różnych rejonach Polski, miastach i wsiach. Jak zauważa wielu specjalistów, taka walka z komarami jest nie tylko ekologiczna, ale też bardzo skuteczna.