Stała ekspozycja składająca się z 12 czarno-białych litografii przedstawiających najważniejsze zabytki Krakowa autorstwa Jana Kantego Gumowskiego, a także 20 plansz z obrazami przedstawiającymi dzieje Polski autorstwa Michała Byliny oraz 22 sztuki polskich afiszów teatralnych z lat 1765-1939 została utworzona na korytarzu drugiego piętra Zespołu Placówek Oświatowych w Skalbmierzu. Na szczególną uwagę zasługują wydane w 1926 roku nakładem Muzeum Narodowego w Krakowie i wydrukowane w zakładzie litograficznym Franciszka Zielińskiego w Krakowie oryginalne litografie przedstawiające m.in. Barbakan, ulicę Floriańską, wnętrze Kościoła Mariackiego czy Królewską Katedrę na Wawelu. Cenne wydawnictwo można dziś spotkać na aukcjach dzieł sztuki i antyków. Plansze przedstawiające dzieje Polski zostały natomiast wydane w 1984 roku, a afisze w 1974.
Liczymy, że ekspozycja zainteresuje uczniów naszej szkoły po ich powrocie do nauki stacjonarnej oraz wszystkich mieszkańców. W dobie multimedialnych tablic, komputerów i nieograniczonego dostępu do Internetu zaproponowana ekspozycja może stać się z pewnością cennym źródłem wiedzy i ciekawą alternatywą dla naszej młodzieży.
Cenne eksponaty przekazał na rzecz Zespołu Placówek Oświatowych w Skalbmierzu Pan Stanisław Romanowski z Warszawy, rodowity skalbmierzanin, który z dużym sentymentem wraca do swojego rodzinnego miasta. Serdecznie dziękujemy Panu Stanisławowi za pamięć i troskę o naszą szkołę i jej uczniów.