Wniosek złożony przez Koło Gospodyń Wiejskich w Bełzowie oraz Stowarzyszenie Dla Skalbmierza uzyskał dofinansowanie w Regionalnym Konkursie Grantowym „Równać Szanse 2020” w ramach Programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Organizacjom przyznano dofinansowanie w kwocie prawie 8000 tys. zł na realizację projektu „Błyszczyki bełzowskie”. Projekt będzie realizowany na terenie świetlico-remizy w Bełzowie od lutego do końca lipca 2021 roku. Skierowany jest do młodych mieszkańców z miejscowości Bełzów, Przybenice, Kózki i Skalbmierz (w wieku od 13 do 19 lat).
Wszelkie działania realizowane w ramach projektu będą zmierzały do utworzenia społecznej, edukacyjnej mini-pasieki na terenie świetlico-remizy w Bełzowie, a co z tym idzie do produkcji miodu, który będzie rozprowadzany w specjalnych tubkach „błyszczykach”. W ten sposób chcemy wypromować wyjątkowy miód, który powstanie w Bełzowie, a jednocześnie zachęcić do regularnego spożywania miodu, który jak wiemy ma wiele właściwości zdrowotnych. Każdy chętny swój „Błyszczyk bełzowski” będzie mógł nosić przy sobie i „korzystać” z niego, gdy przyjdzie taka potrzeba. Warto podkreślić, że nazwa Bełzów pochodzi od nazwy osobowej Bełz, znaczącej w języku prasłowiańskim „coś błyszczącego” – stąd nasz pomysł na „Błyszczyki bełzowskie”.
Przyznana dotacja zostanie przeznaczona m.in. na nasadzenia kwiatów i krzewów miododajnych, zakup i montaż uli wraz z rodzinami pszczelimi, zakup pozostałego sprzętu i wyposażenia, warsztaty z pszczelarzem oraz organizację „Pszczelej imprezy” na pierwsze miodobranie i podsumowanie projektu. Pasieka powstanie na terenie placu za świetlico-remizą w Bełzowie. Jesienią 2020 roku nasadzonych na tym terenie zostało już kilkadziesiąt sztuk drzew miododajnych.
W realizacji projektu wypatrujemy przede wszystkim szansy na przekazanie młodzieży wiedzy na temat prowadzenia pasieki i pozyskiwania miodu oraz zakładania upraw roślin miododajnych. Młodzież zostanie zaktywizowana poprzez społeczną pracę i opiekę nad pszczelimi rodzinami, a także pozna nowe metody wykorzystania potencjału terenów wiejskich. Zostanie zaangażowana w działania proekologiczne, będzie mogła rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Ponadto w ramach inicjatywy zwiększona zostanie populacja pszczoły miodnej, co poprawi stan środowiska naturalnego. Zależy nam również na wypromowaniu samej miejscowości Bełzów i zadbaniu o teren za tamtejszą świetlicą, który, jak liczymy, w przeciągu najbliższych lat zamieni się w prawdziwy i piękny ogród, w którym dalej prowadzone będą warsztaty i zajęcia edukacyjno-ekologiczne dla młodzieży.
W styczniu działacze z organizacji rozpoczną rekrutację młodzieży do projektu. O szczegółach będziemy informować na naszych stronach. Nasz Urząd zadeklarował pełne wsparcie przy realizacji projektu i już dziś trzymamy kciuki. Swoją pomoc oferują również działający na terenie naszego powiatu pszczelarze oraz inne organizacje pozarządowe, także z pewnością wiele w Bełzowie w przyszłym roku się będzie działo.
Podczas czterech Regionalnych Komisji eksperci dokonali oceny wniosków i wyłonili 100 projektów, które otrzymają dofinansowanie w ramach programu „Równać Szanse 2020”, w tym tylko trzy z terenu naszego województwa.
Program „Równać Szanse” powstał w 2001 roku. Celem Programu jest wyrównanie szans młodych ludzi na dobry start w dorosłe życie. Chodzi o sytuację, w której młody człowiek z małej miejscowości potrafi samodzielnie i świadomie osiągać wyznaczone przez siebie cele myśląc perspektywicznie o własnej przyszłości. Ma bowiem takie samo prawo, jak jego rówieśnik z dużej aglomeracji, by spróbować odnieść sukces na miarę własnych możliwości oraz by jak najlepiej wykorzystać szanse, które przyniesie mu życie.
Programem „Równać Szanse” objęliśmy młodych ludzi w wieku 13-19 lat z miejscowości, w których mieszka nie więcej niż 20 tys. osób. Chcemy, by na tym terenie za sprawą ciekawych projektów, młodzi mogli sprawdzić, w czym mają szansę być skuteczni i doceniani przez innych. Tu gdzie mieszkają lub tam gdzie się kiedyś być może przeprowadzą – wszędzie, gdziekolwiek będą chcieli żyć. Tylko w ten sposób mogą stać się ludźmi samodzielnymi i niezależnymi, którzy całkowicie świadomie wyznaczają sobie przemyślane cele. Najpierw te dotyczące edukacji, a później – dorosłości.