Wojewódzki Zespół ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS
Sprawa dotyczy: promocji testowania w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD)
Szanowni Państwo,
Krajowego Centrum ds. AIDS zwraca się z uprzejmą prośbą o włączenie się Wojewódzkiego Zespołu ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS w rozpropagowanie informacji o możliwości testowania w kierunku HIV i innych zakażeń przenoszonych drogą płciową w punktach konsultacyjno-diagnostycznych działających na terenie Państwa województwa.
W profilaktyce HIV/AIDS/STIs ważną rolę pełni współpraca z organizacjami pozarządowymi, działającymi w zakresie HIV/AIDS/STIs, które w ramach udzielanych przez Krajowe Centrum ds. AIDS w imieniu Ministra Zdrowia dotacji prowadzą punkty PKD na terenie całego kraju. Podstawowym zadaniem realizowanym w PKD jest wykonywanie bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania testów w kierunku HIV i innych STIs. Zgodnie z przyjętymi standardami międzynarodowymi prowadzone jest poradnictwo okołotestowe, podczas którego udzielane są porady w zakresie, między innymi, podejmowania bezpieczniejszych zachowań seksualnych. Od września 2022 roku w PKD możliwe jest wykonanie również testu w kierunku HCV i kiły.
Funkcjonowanie PKD jest jednym z kluczowych działań realizowanych w ramach Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS, dlatego tak ważne jest popularyzowanie idei testowania.
Adresy punktów testowania znajdują się na stronie https://aids.gov.pl/pkd/
Informujemy również, że na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 kwietnia 2025 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, od maja 2025 roku pacjenci mogą bezpłatnie wykonać test na HIV w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Nowe przepisy umożliwiają lekarzom rodzinnym zlecanie testów finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.