Nasz samorząd przyjął zaproszenie od Burmistrza Gminy i Miasta Proszowice Grzegorza Cichego na obchody 81. rocznicy zrzutu Cichociemnych, które odbyły się dziś przed remizą OSP w Makocicach. Wiosną 1944 roku na polach tej miejscowości oraz Szczytnik w ramach akcji „Weller 11” dokonano historycznego zrzutu żołnierzy Armii Krajowej.
W nocy z 14 na 15 kwietnia 1944 r. załoga samolotu Halifax JP-180 „V” Polskich Sił Powietrznych, lecąca z Włoch, dokonała zrzutu czterech Cichociemnych oraz wyposażenia wojskowego w rejonie wsi Makocice i Szczytniki. Zabezpieczeniem punktu zrzutowego zajęli się żołnierze placówki odbiorczej Armii Krajowej o kryptonimie „Kura 1”. Przejęli nie tylko czwórkę Cichociemnych, ale też 12 zasobników ze sprzętem, paczki zaopatrzeniowe, ponad 250 tys. dolarów amerykańskich w banknotach oraz ponad 10 tys. dolarów w sztabkach złota. Dzięki ich działaniom skoczkowie mogli bez przeszkód wylądować i włączyć się do konspiracyjnej walki. Na ojczystej ziemi stanęło wówczas 4 cichociemnych: ppor. Bronisław Kamiński ps. „Golf”, ppor. Włodzimierz Lech ps. „Powiślak”, ppor. Jerzy Niemczycki ps. „Janczar” oraz ppor. Józef Wątróbski ps. „Jelito”.
W ubiegłym roku, 6 maja, na placu przy Remizie OSP w Makocicach odsłonięto tablicę upamiętniającą uczestników tej operacji. Dziś, po 81 latach, z inicjatywy Burmistrza Gminy i Miasta Proszowice, ponownie postanowiono uczcić to wyjątkowe wydarzenie historyczne.
Skalbmierski samorząd reprezentowali na uroczystości: przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Śmiech oraz zastępca burmistrza Kamil Włosowicz. Zaproszenie na uroczystość zorganizowaną dziś przed remizą OSP w Makocicach przyjęli również od Burmistrza Gminy i Miasta Proszowice: dyrektor Muzeum Armii Krajowej w Krakowie – Jarosław Szarek, zastępca dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie – Michał Wenklar, a także starosta powiatu proszowickiego Wojciech Rzadkowski. Wydarzenie uświetniły swoją obecnością poczty sztandarowe: kombatantów ziemi proszowickiej, Straży Miejskiej, druhów z OSP Makocice i uczniów proszowickich szkół. Obecni na uroczystości byli również: Małgorzata Janiec – prezes Stowarzyszenia Wolność i Niezawisłość – Kraków, Henryk Pomykalski, ceniony regionalista, wieloletni dyrektor Zespołu Szkół w Piotrkowicach Małych oraz mieszkańcy Makocic i okolic. Dowódcą uroczystości był dh. Andrzej Olender - Komendant Gminny OSP.
Dziękujemy burmistrzowi Grzegorzowi Cichemu za zaproszenie na dzisiejszą uroczystość i miłe przyjęcie. Serdecznie dziękujemy również druhom z OSP Makocice i Paniom z KGW Makocice za smaczny poczęstunek i dobre słowo.
Wyrażamy ogromny podziw dla działalności burmistrza Grzegorz Cichy - Burmistrz Proszowic, który przywiązuje ogromną uwagę do upamiętnia tak ważnych wydarzeń historycznych i propagowania wiedzy o nich wśród mieszkańców – przede wszystkim wśród młodego pokolenia. Dziękujemy również za wzorową współpracę na gruncie samorządowej wymiany doświadczeń na wielu innych polach.