Wyjątkową oprawę miały obchody Niedzieli Palmowej w naszej Gminie. Tradycyjnie ulicami miasta przeszła barwna procesja z pięknymi palmami przygotowanymi przez naszych mieszkańców.
W ciepły i słoneczny poranek spotkaliśmy się w centrum naszego miasta, by wziąć udział w obchodach Niedzieli Palmowej, która jest jednym z najstarszych świąt w tradycji Kościoła i rozpoczyna Wielki Tydzień.
Jak co roku w naszym mieście obchody te miały szczególną oprawę. Nasze Panie z Kół Gospodyń Wiejskich, a także uczniowie skalbmierskich szkół i seniorzy przygotowali przepiękne palmy.
Wprowadzenia do obchodów dokonał zastępca burmistrza Kamil Włosowicz. Dyplomy dla wyjątkowych twórców kultywujących przepiękną tradycję, w ramach zorganizowanego przez skalbmierski Urząd Przeglądu na Tradycyjną Palmę Wielkanocną, wręczył burmistrz Marek Juszczyk i przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Śmiech. Włodarz naszej Gminy złożył również wszystkim zebranym życzenia wielkanocne.
Modlitwą otoczył zebranych proboszcz skalbmierskiej parafii ks. kan. Krzysztof Balcer. Palmy sowicie poświęcił z kolei ks. Jarosław Sułkowski. Po wspólnej modlitwie uczestnicy uroczystości uformowali kolumnę ruszając ulicami miasta na Mszę świętą do świątyni.
Barwną procesję prowadzili jeźdźcy na koniach dzierżący w dłoniach flagi narodowe oraz flagę naszego Miasta i Gminy. Za nimi podążyły dziewczęta z zespołu mażoretkowego „Rytm”, które tym razem zamiast batut niosły żywe gałązki palmy. Dalej kroczyli uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych, którzy odgrywali rolę apostołów oraz Pana Jezusa wkraczającego razem z nimi do Jerozolimy na osiołku.
W tej roli wystąpił niezawodny osiołek Maciek, który, choć mierzył się ostatnio z przypadłościami natury ortopedycznej, miał się dziś bardzo dobrze. Przybrał również w ostatnim czasie na wadze, a swoją obecność oznajmiał co rusz donośnym rykiem, okazując tym samym swoją radość z powrotu na obchody Niedzieli Palmowej. Serdecznie dziękujemy Panu Krystianowi Kuśplowi z Drożejowic za opiekę nad nim, udostępnienie osiołka i wszelką życzliwość.
Najważniejsze miejsce w procesji należy się jednak twórcom palm, które poprzez pełnię swoich kolorów dodały szczególnej oprawy całej procesji.
Gratulujemy i dziękujemy Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich, seniorom oraz skalbmierskim uczniom i przedszkolakom za przygotowanie pięknych palm wielkanocnych! A przygotowali i zaprezentowali je:
Centrum Edukacji Ustawicznej w Skalbmierzu,
Grupa „Szycie od Serca”,
Klub Senior+ w Skalbmierzu,
Koło Gospodyń Wiejskich w Boszczynku,
Koło Gospodyń Wiejskich w Drożejowicach,
Koło Gospodyń Wiejskich w Kobylnikach,
Koło Gospodyń Wiejskich w Krępicach,
Koło Gospodyń Wiejskich „Podgajski Misz-Masz” w Podgaju,
Koło Gospodyń Wiejskich w Przybenicach,
Koło Gospodyń Wiejskich w Rosiejowie,
Koło Gospodyń Wiejskich „Sielczanie” w Sielcu Biskupim,
Koło Gospodyń Wiejskich „Skalbmierskie Babeczki” w Skalbmierzu,
Koło Gospodyń Wiejskich w Sielcu Kolonii,
Koło Gospodyń Wiejskich w Szarbi Zwierzynieckiej,
Koło Gospodyń Wiejskich w Szczekarzowie,
Koło Gospodyń Wiejskich w Tempoczowie Rędzinach,
Koło Gospodyń Wiejskich w Zakrzowie,
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Skalbmierzu,
Niepubliczne Przedszkole Sióstr Służebniczek NMP NP im. Edmunda Bojanowskiego w Skalbmierzu,
Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja w Topoli,
Zespół Szkół Zawodowych w Skalbmierzu.
Po Mszy świętej przed naszą świątynią odbyła się kwesta na rzecz Niepublicznego Przedszkola Sióstr Służebniczek NMP NP. im. Edmunda Bojanowskiego, podczas której częstowano przepysznym żurkiem przygotowanym przez Panią Katarzynę Stępień-Fryc, zastępcę burmistrza Kamila Włosowicza oraz Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Skalbmierskie Babeczki” i kobiecej drużyny pożarniczej OSP Skalbmierz: Karolinę Galę, Martę Mostek, Mariannę Stępień, Monikę Stępień, Katarzynę Wilk, Joannę Wojtasik, Annę Wołowską i Marzenę Wójcik. Pyszne słodkości przygotowali również rodzice przedszkolaków z Przedszkola Sióstr Służebniczek. Dziękujemy także za nieocenioną pomoc organizacyjną radnemu Rady Miejskiej Sebastianowi Stępniowi – prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Skalbmierzu, druhowi Januszowi Łachowi, druhowi Krzysztofowi Kaczmarczykowi, Pani kierownik Klubu Senior+ Ewie Buras, Panu Jerzemu Kaczmarczykowi oraz dyrektorowi Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Panu Sebastianowi Gawłowi.
Dziękujemy Pani Sylwii Jakubowskiej z Przybenic oraz Pani Beacie Juszczyk za organizację strojów dla naszej młodzieży i wszelką pomoc.
Kwesta nie mogłaby się odbyć, gdyby nie pomoc Pani Lidii Osadczuk – kierownik piekarni „Woźniak” w Skalbmierzu, której pragniemy serdecznie podziękować za nieodpłatnie przekazanie wiejskich bochenków chleba – jedynych i najpyszniejszych w całej okolicy!
Dziękujemy niezastąpionym jeźdźcom na koniach: Grzegorzowi Dworakowi, Kamilowi Gałce, Piotrowi Kądzieli, Jakubowi Ochendóżce i Adrianowi Zapale. Dziękujemy także Pani Sylwii Jakubowskiej z Przybenic oraz Pani Beacie Juszczyk za organizację strojów dla naszej młodzieży i wszelką pomoc.
Słowa podziękowania kierujemy również w stronę dziewcząt z zespołu mażoretkowego „Rytm”. Dziękujemy ich rodzicom oraz opiekunkom Paniom: Jolancie Niewiadomskiej i Elżbiecie Pełce za przyjęcie zaproszenia na dzisiejszą uroczystość.
Bez wątpienia – to była przepiękna niedziela! Dziękujemy!
Fot. Kacper Kaczmarczyk