W przededniu Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, delegacja skalbmierskiego samorządu wspólnie z uczniami i nauczycielami skalbmierskich szkół wzięła udział w Apelu Pamięci dla uczczenia Polaków pomordowanych przez NKWD oraz ofiar tragicznego lotu prezydenckiego samolotu z 10 kwietnia 2010 roku. W tym roku przypada 85. rocznica zbrodni katyńskiej i 15. rocznica katastrofy smoleńskiej.
Zbrodnia Katyńska jest jednym z najczarniejszych epizodów w dziejach Polski. Przez wiele lat wyrzucana z kart historii, dzisiaj na powrót stała się fundamentem naszej tożsamości narodowej. Wspomnienie bestialskiego mordu zadanego polskim oficerom przez stalinowskich oprawców nie może być tylko rozdziałem w podręczniku, ale winno stać się podstawą edukacji patriotycznej w szczególności młodego pokolenia – stąd dzisiejsza uroczystość odbyła się przy udziale licznie zgromadzonej młodzieży ze skalbmierskich szkół i przedszkoli: Zespołu Placówek Oświatowych, Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Reja w Topoli, Centrum Edukacji Ustawicznej oraz Niepublicznego Przedszkola Sióstr Służebniczek NMP NP. im. bł. Edmunda Bojanowskiego.
Dzisiejszą uroczystość rozpoczął zastępca burmistrza Kamil Włosowicz, który przywitał wszystkich zebranych i dokonał wprowadzenia do dzisiejszej uroczystości. Następnie rys historyczny poświęcony Zbrodni Katyńskiej przybliżył zebranym pracownik Urzędu Miasta i Gminy w Skalbmierzu Marek Juszczyk. Wiersze o tematyce zbrodni katyńskiej wyrecytowali: Lidia Mostek i Karol Galus z Zespołu Placówek Oświatowych w Skalbmierzu oraz Jakub Tańcula ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Reja w Topoli. Wysłuchaliśmy również pieśni „Katyń 1940 (ostatni list)” autorstwa Lecha Makowieckiego.
Po modlitwie w intencji poległych i pomordowanych odmówionej przez proboszcza skalbmierskiej parafii ks. Krzysztofa Balcera, złożone zostały przez delegacje wiązanki kwiatów i zapalono znicze pamięci. Słowo podziękowania do uczestników dzisiejszej uroczystości skierował zastępca burmistrza Kamil Włosowicz.
Skalbmierski samorząd reprezentował również przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Śmiech, wiceprzewodnicząca Anna Śliwa, radna Anna Kocerba, radny Sebastian Stępień oraz radna Rady Powiatu Kazimierskiego Anna Żarnowiecka. W uroczystości wzięli także udział: sekretarz Agata Pietrzyk, skarbnik Agnieszka Basiak-Nosal, Aneta Blicharz – dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Skalbmierzu wraz z wicedyrektor Magdaleną Chabros, Wioletta Żabicka - dyrektor Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Reja w Topoli, s. Joanna Zbytniewska – dyrektor Niepublicznego Przedszkola Sióstr Służebniczek w Skalbmierzu, Sebastian Gaweł – dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Skalbmierzu, a także: Krzysztof Włosowicz – przewodniczący zarządu miasta Skalbmierz, Stanisław Kula – sołtys Szczekarzowa, Mirosław Gołpyś – sołtys Tempoczowa Rędzin, delegacja Koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Skalbmierzu na czele z jego prezesem Zenonem Klamińskim. O oprawę muzyczną zadbał Pan Bolesław Sikorski.
Serdecznie dziękujemy wszystkim delegacjom za udział w dzisiejszej uroczystości.