Szanowni Państwo
Stowarzyszenie Dla Skalbmierza oraz Autorzy podają do wiadomości wszystkich zainteresowanych, że zapowiedziane wcześniej wydanie drugiej części albumu przedstawiającego historię Skalbmierza uchwyconą na starych fotografiach znajduje się już na ostatnim etapie prac związanych z przygotowaniem publikacji do wydruku. Tym samym, ze względów techniczno-organizacyjnych, Stowarzyszenie Dla Skalbmierza oraz Autorzy zwracają się z prośbą do osób, które chcą wzbogacić swoje zbiory wydawnictw na temat Skalbmierza tą pozycją, o składanie zamówień, kontaktując się pod adresem e-mail oraz numerem telefonu umieszczonymi na plakacie informacyjnym w nieprzekraczalnym terminie do dnia 30 czerwca 2020r.
Przedstawiona, skrótowa propozycja albumu o Skalbmierzu, część II nie oddaje w żaden sposób jego treści. To jedynie forma poglądowa. Przedstawienie materiału w większym zakresie, byłoby prezentacją całej jego treści. Od samego początku , jako autorzy publikacji byliśmy zdania, że album ukaże się tylko i wyłącznie w formie tradycyjnej, czyli papierowej - żadna forma elektroniczna nie wchodzi w rachubę! Niezdecydowanym należało by przekazać nieco więcej wiadomości, aby przybliżyć ten album nieco bardziej. Szkolnictwo skalbmierskie (tak jak w tytule) obejmuje praktycznie cały wiek XX - jednakże w kilku słowach album nawiązuje do szkolnictwa elementarnego połowy XIX wieku.
Jego główne rozdziały to:
1. Szkoła do roku 1934.
2. Budowa szkoły w roku 1934.
3. Okres przedwojenny i czas wojny.
4. Początek szkolnictwa zawodowego.
5. Szkoła jako całość.
6. Otoczenie szkoły.
7. Wakacje, półkolonie.
8. Inne wykorzystanie budynku szkoły.
9. Uroczystości i występy szkolne.
10.Przedszkole.
11.Wycieczki.
12.Pozostałe.
13.Szkoła w nowym budynku – migawki.
Album – to nie tylko zdjęcia fotograficzne. W tym wydaniu został on poszerzony o krótkie opisy różnych sytuacji z życia szkoły. Nieco pikanterii dodaje obraz ocalałych po starej szkole przedmiotów. Do tego dochodzi kilka zdjęć współczesnych nawiązujących do dawnych fotografii – chodzi tutaj o ich współczesny wygląd. Szkolnictwo zawodowe jest jedynie tematycznie zarysowane. Więcej na ten temat będzie można zobaczyć w osobnej pozycji albumowej. Z tego względu, że na zdjęciach klasowych widnieje bardzo dużo osób – w dalszym ciągu zostały utrzymane linie poziome, po to, aby każdy z czytelników był współautorem swojego egzemplarza albumu i podpisał pod zdjęciem znanych kolegów ze szkolnej ławy, swoich nauczycieli i ciekawe uwagi (inne). Zdjęcia pochodzą z różnych źródeł, większość z nich wykonywana jest amatorsko, czas zrobił swoje – dlatego prosimy o wybaczenie, jeżeli niektóre zdjęcia są słabej jakości. Jednak najlepszym rozwiązaniem wydaje się dyskusja już po obejrzeniu całości albumu, do obejrzenia i poczytania którego gorąco zapraszamy.
Autorzy