W obchodzonym po raz pierwszy Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej spotkaliśmy się dziś na cmentarzu wojennym w Skalbmierzu, by przed głównym pomnikiem upamiętniającym żołnierzy tej formacji, poległych w obronie pacyfikowanego Skalbmierza, złożyć wiązanki kwiatów i zapalić symboliczne znicze pamięci.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej to nowe święto państwowe, które zostało uchwalone 9 stycznia 2025 r. w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej – największej konspiracyjnej armii w podbitej przez Niemcy i Rosję Europie – armii, która jako zbrojne ramię Polskiego Państwa Podziemnego prowadziła bohaterską walkę o odzyskanie przez Rzeczpospolitą Polską suwerenności i niepodległości, a której żołnierze po II wojnie światowej byli prześladowani przez władze komunistyczne zależne od Związku Sowieckiego.
Uroczystość, którą poprowadził zastępca burmistrza Kamil Włosowicz, rozpoczęła się od wysłuchania hejnału Miasta i Gminy Skalbmierz, a także nieoficjalnego hymnu Armii Krajowej. Tekst pieśni stanowi wiersz „Armia Krajowa”, który w 1964 roku napisał Zbigniew Kabata „Bobo”, żołnierz oddziału partyzanckiego „Jędrusie”. Następnie prelekcje wpisującą się w tematykę dzisiejszego święta państwowego wygłosił Andrzej Bienias, regionalista i prezes Koła Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej w Kazimierzy Wielkiej.
Modlitwę za bohaterskich żołnierzy Armii krajowej odmówił proboszcz skalbmierskiej parafii ks. Krzysztof Balcer. Po jej zakończeniu uczestnicy uroczystości złożyli pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Żołnierzy Armii Krajowej upamiętniły delegacje: Urzędu Miasta i Gminy w Skalbmierzu, Zespołu Placówek Oświatowych w Skalbmierzu, Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Reja w Topoli, Zespołu Szkół Zawodowych w Skalbmierzu, Centrum Edukacji Ustawicznej w Skalbmierzu oraz Koła Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej z Kazimierzy Wielkiej.
Uroczystość zakończyła symboliczna minuta ciszy, upamiętniająca żołnierzy Armii Krajowej oraz wysłuchanie utworu „Śpij kolego” wygranego na trąbce przez Pana Bolesława Sikorskiego.
Dziękujemy poszczególnym szkołom – nauczycielom i uczniom za obecność na dzisiejszej uroczystości. Uczniowie, biorąc udział w podobnych wydarzeniach, pokazują swoją postawę patriotyczną, pamiętając o ofiarach i ich znaczeniu dla historii naszego kraju i regionu. Skalbmierz jest symbolem męczeństwa ludzi, których jedyną winą była miłość do ojczyzny.
Pamięć o przeszłości buduje naszą tożsamość – to właśnie dzięki takim chwilom my wszyscy, a w szczególności młode pokolenia uczą się, czym jest patriotyzm, szacunek dla historii i miłość do ojczyzny – tej dużej i tej małej.