Przedstawiamy kolejną unikatową fotografię, która znalazła się w zbiorach Stowarzyszenia Dla Skalbmierza. Obraz przedstawiający dobrze widoczną panoramę Skalbmierza pochodzi z początku XX wieku – najprawdopodobniej z lat 1910-1918 i stanowi tło zachowanej z tego okresu kartki pocztowej.
Panoramę naszego miasta uchwycono za pomocą fotografii wykonanej ze wzgórza Jeruzal (Jeruzalem). Na pierwszym planie dobrze widoczne ówczesne chałupy skalbmierskie. W tle skalbmierska świątynia. Na dalszym planie okalające miasto pola uprawne i łąki. Zdjęcie zostało wykonane najprawdopodobniej późną jesienią.
Skalbmierz, który utracił prawa miejskie w 1869 r., był na początku I wojny światowej jedną z najbiedniejszych miejscowości na kielecczyźnie. „Brudne, błotniste i odrapane miasto (…)” – pisali o osadach takich jak Skalbmierz ówcześni pisarze. Odebranie mu praw miejskich nie było jedyną represją skierowaną przeciwko niemu przez ówczesnego cara po krwawo stłumionym powstaniu styczniowym. Niegdysiejsze znaczące miasto Małopolski nie dość, że zostało pozbawione praw miejskich, zostało również podzielone między okoliczne gminy: Topolę, Drożejowice i Boszczynek, stając się tym samym zwykłą osadą.
Fotografia pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie.