26 656,91 złotych, 40 $ i 5 euro – to wynik tegorocznej 5. Skalbmierskiej Kwesty na Rzecz Ratowania Cmentarnych Zabytków i Nagrobków. Przez trzy dni na skalbmierskim cmentarzu kwestowało ponad 170 wolontariuszy na rzecz renowacji figury świętego Floriana.
W dniu Wszystkich Świętych wolontariusze zebrali do puszek 21 534,74 złotych, 40 dolarów amerykańskich i 3 euro, w sobotę, w Dzień Zaduszny 2723,55 zł i 2 euro, a w niedzielę 2398,62 zł. Kwesta odbywała się 1 listopada w godzinach od 8.30 do 17.00 oraz 2 i 3 listopada w godzinach od 9:00 do 16:30.
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim darczyńcom i wolontariuszom! Złożone datki do puszek, to znak że sprawa ratowania naszych zabytków jest nam wszystkim bliska i bardzo ważna.
W tym roku kwestowaliśmy na rzecz renowacji figury św. Floriana znajdującej się obecnie przed domem zakonnym Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP NP. Wymagająca dziś pilnej renowacji kamienna figura została wzniesiona w 1912 roku. Z inskrypcji, która znajduje się na cokole pomnika dowiadujemy się, że jej fundatorami byli Franciszek i Eleonora Bączek. Przed laty monument stał na skalbmierskim rynku, nieopodal domu fundatorów.
Monument zniknął z centrum naszego miasta tuż po II wojnie światowej. Jak wiemy, w czasach komunizmu usuwano z przestrzeni publicznej obiekty kultu religijnego. Stowarzyszenie Dla Skalbmierza zdecydowało się na renowację tej ważnej dla całej naszej społeczności figury, powracając tym samym do zamiaru przeniesienia figury sprzed domu zakonnego Sióstr Służebniczek w swoje pierwotne miejsce. Plany takie pojawiły się już 5 lat temu. Pragniemy ten zamiar wreszcie zrealizować.
Warto przypomnieć, że podczas ubiegłorocznej, 4. Skalbmierskiej Kwesty na Rzecz Ratowania Cmentarnych Zabytków i Nagrobków udało się zebrać 21 131,29 złotych. Z tej kwoty odnowiono figurę św. Tekli. Z kolei z datków zebranych w 2022 roku w kwocie 19 492,82 złotych udało się odnowić figurę nagrobną św. Wojciecha oraz grób śp. Zofii z Michałowskich Karśnickiej, zmarłej 17 września 1886 roku. W trakcie kwesty organizowanej w 2021 udało się natomiast zebrać ponad 15,7 tys. złotych. Zebrane datki pozwoliły na renowację niszczejącej przez lata w narożniku cmentarnego muru zabytkowej figury św. Dominika, która wróciła w swoje dawne historyczne miejsce – na skwer obok kościoła parafialnego. Wyremontowany został również jeden z mocno skorodowanych i grożących zawaleniem krzyży wraz z postumentem, pod którym spoczywa Jan Geppert – podsędek okręgu skalbmierskiego, właściciel dóbr w Przybenicach. Z datków zebranych w trakcie pierwszej Kwesty udało się z kolei wyremontować grób ks. Wincentego Gasińskiego.
Stowarzyszenie Dla Skalbmierza jeszcze raz dziękuje wszystkim darczyńcom – mieszkańcom i gościom za wsparcie Skalbmierskiej Kwesty na Rzecz Ratowania Cmentarnych Zabytków i Nagrobków. Liczymy, że dzięki podjętym działaniom i Państwa wsparciu uda nam się zachować nasze zabytki – cenne ślady po naszych przodkach dla przyszłych pokoleń. Potrzeb w tym zakresie nie brakuje. O kolejnych podjętych pracach renowacyjnych będziemy Państwa na bieżąco informować.
Serdeczne podziękowania należą się wszystkim dzielnym wolontariuszom: uczniom skalbmierskich szkół, nauczycielom, radnym, sołtysom, seniorom, Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich oraz druhom z jednostek OSP. Dziękujemy również za pomoc w organizacji kwesty pracownikom Urzędu Miasta i Gminy w Skalbmierzu oraz Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury.
Zarząd Stowarzyszenia Dla Skalbmierza