Członkowie sekcji Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych w Skalbmierzu podsumowali miniony i udany sezon lotowy.
Z rodzimymi hodowcami tych pięknych ptaków spotkali się burmistrz Marek Juszczyk i przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Śmiech, by osobiście pogratulować im osiągniętych w sezonie wiosenno-letnim wyników, a zarazem podziękować za kultywowanie pięknej skalbmierskiej tradycji hodowli i lotów gołębi pocztowych.
W trakcie spotkania, włodarz naszej Gminy, wręczył gołębiarzom ufundowane przez siebie puchary za lot finałowy gołębi młodych, który został zorganizowany jako ostatni w tym roku. Ptaki zostały wypuszczone w Legnicy i musiały pokonać dystans ponad 300 kilometrów, by wrócić do swych właścicieli. Najlepsze wyniki w ostatnim lotowaniu młodymi gołębiami pocztowymi osiągnęli kolejno: Mirosław Czarny, Bogusław Kościcki i Adam Jakubas.
Prezes skalbmierskiej sekcji Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych, Adam Jakubas, podkreśla, że tegoroczny sezon należy uznać za udany i jeden z lepszych w długiej historii lotów na ziemi skalbmierskiej. Złożony plan lotowy został w pełni zrealizowany, a odsetek zagubionych w trakcie lotów gołębi z tutejszych hodowli zamknął się w granicach zaledwie 10%. Sam, jak zaznacza, do lotów wystawił ze swojej hodowli 52 gołębie i nie stracił przez cały sezon żadnego z nich.
Sekcja Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych w Skalbmierzu liczy obecnie 20 członków i wchodzi w skład oddziału PZHGP nr 0170 w Kazimierzy Wielkiej. Gołębiarze na stałe wpisali się już w historię Skalbmierza, gdzie hodowla tych ptaków odbywa się od lat. Z kolei od kilku lat skalbmierscy gołębiarze co roku podczas obchodów pacyfikacji miasta z 5 sierpnia 1944 roku, wypuszczają w niebo 102 sztuki gołębi dla upamiętnienia wszystkich poległych i pomordowanych przez Niemców mieszkańców.
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy hodowcom gołębi ze skalbmierskiej sekcji udanego sezonu i trzymamy kciuki za jeszcze lepsze wyniki w tym następnym, który rozpocznie się z początkiem maja przyszłego roku.
Hodowla i loty gołębi pocztowych mają bogatą, stuletnią historię sięgającą czasów odradzania się Polski. Gołębie były wówczas wykorzystywane w celach militarnych m.in. stanowiły ważny filar łączności wojskowej. Gdy rozwój techniki wyeliminował zwierzęta z militarnych działań, dawna przydatność i symbolika znalazły odbicie w sportowej rywalizacji. Zorganizowany ruch hodowli i lotowania gołębi do celów konkurencyjno-sportowo-rozrywkowych, rozpoczął się na naszych ziemiach w pierwszych latach XX w. W 1939 r., tuż po rozpoczęciu II wojny światowej, hitlerowski okupant zakazał Polakom hodowli gołębi i zniszczył niemal cały dorobek w tej dziedzinie. Odbudowa zasobów rozpoczęła się po wojnie, praktycznie od zera. Przy wielkim wsparciu przedwojennych hodowców i nowych miłośników tego hobby, zaczęto odtwarzać sekcje, oddziały i grupy lotowe.