Rozpoczęły się prace remontowo-konserwatorskie przy zabytkowych organach piszczałkowych będących na wyposażeniu kościoła parafialnego p.w. Wniebowzięcia NMP w Topoli. Ze względu na bardzo zły stan, instrument od lat był wyłączony z użytku. Wyczekiwane prace przy jego remoncie mogły się rozpocząć dzięki pozyskanemu przez Gminę Skalbmierz dofinansowaniu z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Organy pochodzą z XIX wieku. W 1974 roku zostały przeniesione do Topoli z Zalesia Śląskiego. Aparat dźwiękowy składa się z 11 głosów rozłożonych między manuał i pedał (9+2). Skala manuałów obejmuje 54 dźwięki od C-f3, a pedału 27 dźwięków od C-d1. Organy posiadają trakturę tonową i rejestrową mechaniczną. Wiatrownice są budowy klapowo-zasuwowej. Wentylator oraz miech magazynowy z napędem elektrycznym umieszczony jest na strychu kościoła. Kontuar wbudowany jest w bok szafy organowej.
Aktualnie, jak wspomniano, instrument z racji na swój bardzo zły stan jest wyłączony z użytku. Części wewnętrzne są bardzo mocno zakurzone. Elementy drewniane są pokryte kryjącą popielatą farbą, co uniemożliwia dokładne oględziny ich stanu zachowania. Obok wymarłych ognisk robaka drzewnego można zauważyć wylęgi robaka aktywne. W instrumencie można zauważyć również użycie przypadkowych elementów drewnianych takich jak stemple budowalne. Wentylator jest umieszczony w wieży kościelnej, co niekorzystnie wpływało na prawidłowe funkcjonowanie instrumentu. W miechu natomiast całkowitemu zniszczeniu uległo oskórowanie. Ślady mocnego zużycia są również widoczne na klawiaturze.
Instrument wymaga pilnego usunięcia usterek, regulacji, sprawdzeniu poszczególnych funkcji, a następnie nastrojeniu, tak, by organy mogły być świadectwem dawnego budownictwa organowego, pełniąc równocześnie swe funkcje muzyczne. Głównym celem konserwacji powinno być zatrzymanie procesów destrukcyjnych zachodzących w obiekcie, przywrócenie walorów estetycznych i użytkowych.
Szczegółowy zakres prac oraz warunki ich wykonania określa decyzja Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Kielcach i program prac konserwatorskich. Prace wykonuje firma „Naprawa i strojenie organów Sławomir Piotrowski” z Modlnicy. Ich koszt wyniesie 408 163,00 zł brutto, w tym 400 000,00 stanowi pozyskane dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Planowany termin zakończenia prac przewidziano na koniec października 2025 roku.
Drewniany kościół w Topoli został zrekonstruowany w latach 1973–1974 po przeniesieniu go z Kazimierzy Małej, gdzie został zbudowany w latach 1839–1840. Poświęcił go 11 sierpnia 1974 r. bp Edward Materski. W 1975 r. powołano do istnienia samodzielną placówkę duszpasterską – rektorat. Parafię erygował bp Stanisław Szymecki dekretem z 28 grudnia 1981 r., wydzielając ją z parafii w Skalbmierzu.
Warto również przypomnieć, że w ramach pozyskanego przez Gminę Skalbmierz dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków prace konserwatorskie prowadzone są także przy elewacji zabytkowego kościoła parafialnego w Skalbmierzu, a także kompleksowy remont przechodzi posadzka w zabytkowym kościele w Małoszowie.