Była uroczysta msza dziękczynna, obrzęd dzielenia się chlebem, konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i wspólna biesiada – w niedzielę, 25 sierpnia zakończenie żniw świętowali mieszkańcy powiatu kazimierskiego. Okazją do tego było Gminno-Powiatowe Święto Plonów, które odbyło się w tym roku w Skalbmierzu.
Niedzielne wydarzenie rozpoczął przemarsz korowodu dożynkowego, który przeszedł ulicami miasta ze skalbmierskiego placu targowego w stronę stadionu sportowego. Korowód prowadziła grupa obrzędowa skalbmierskich „Żeńców”. W barwnym orszaku nie zabrakło konnych zaprzęgów i maszyn rolniczych.
Po dojściu na stadion i przejściu korowodu przez płytę boiska oraz po rozstawieniu wieńców dożynkowych rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył proboszcz parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła w Stradowie ks. Arkadiusz Borusiński. W intencji rolników modlili się również proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu ks. Krzysztof Balcer, proboszcz parafii. pw. św. Mikołaja w Małoszowie ks. Dariusz Kozak oraz proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Topoli ks. Jacek Rembas. W trakcie eucharystii nie zabrakło również procesji z darami, które na ołtarzu złożyli mieszkańcy poszczególnych sołectw z terenu gminy Skalbmierz. Mieszkańcy zadbali również o godną oprawę liturgii słowa, z kolei o oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Dęta OSP Skalbmierz.
Po wspólnej modlitwie rozpoczął się tradycyjny obrzęd dożynkowy. Chleb – symbol dożynek przekazali na ręce gospodarzy gminy i powiatu – burmistrza Marka Juszczyka oraz starosty kazimierskiego Jana Nowaka starostowie dożynek – Paulina Trzaska z Plechowa i Łukasz Ochęduszko z Zakrzowa. Następnie, prowadzący imprezę: Kamil Włosowicz, zastępca burmistrza Miasta i Gminy Skalbmierz oraz Sebastian Gaweł, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Skalbmierzu, zaprosili na scenę poszczególne delegacje sołectw z terenu gminy Skalbmierz, które wspólnie dokonały tradycyjnego ośpiewania dożynkowych wieńców. Mieszkańcy gminy Skalbmierz zaprezentowali również scenkę prezentującą tradycyjny obrzęd wypieku chleba.
Do konkursu na Najpiękniejszy Gminny Wieniec Dożynkowy stanęło 10 sołectw: Zakrzów, Topola, Tempoczów Rędziny, Szarbia Zwierzyniecka, Sielec Kolonia, Rosiejów, Przybenice, Kózki, Boszczynek i Bolowiec. Komisja konkursowa, której przewodził Sławomir Mertyna, instruktor plastyk z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, za najpiękniejszy uznała wieniec przygotowany przez sołectwo Zakrzów. Drugie miejsce zajął z kolei wieniec z Boszczynka, a trzecie wieniec z Rosiejowa. Po prezentacji gminnych wieńców dożynkowych z koncertem wystąpiły na scenie zespoły: Sami Swoi z Baranowa oraz Rosiejowianki wraz z kapelą ludową.
Kolejnym etapem imprezy była prezentacja wieńców powiatowych i ich ośpiewanie przez reprezentacje gmin: Bejsce, Czarnocin, Kazimierza Wielka i Opatowiec. Na zakończenie tej części wydarzenia z koncertem wystąpiły panie z zespołu Gabułtowianki z Gabułtowa.
Punktem kulminacyjnym dożynek było ogłoszenie wyników w konkursie na Najpiękniejszy Powiatowy Wieniec Dożynkowy, którego dokonał przewodniczący komisji konkursowej Marek Krupa, sekretarz powiatu kazimierskiego. W części powiatowej brało udział pięć wieńców reprezentujących pięć gmin powiatu kazimierskiego. Komisja najwyżej oceniła wieniec z gminy Bejsce, z miejscowości Morawiany. Oznacza to, że będzie on reprezentował powiat kazimierski na dożynkach wojewódzkich, które odbędą się 8 września 2024 w Tokarni.
W trakcie Gminno-Powiatowego Święta Plonów głos zabierali również zaproszeni goście. Wśród nich znaleźli się: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Czesław Siekierski, europoseł Adam Jarubas, poseł Krzysztof Lipiec, poseł Mariusz Gosek, senator Jacek Włosowicz, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Marek Bogusławski, a także Artur Pejas – zastępca dyrektora świętokrzyskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Adam Stoksik – dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach. Na Gminno-Powiatowe Dożynki do Skalbmierza przybyły także liczne delegacje poszczególnych samorządów na czele z włodarzami gmin: burmistrzem Adamem Bodziochem, burmistrzem Sławomirem Kowalczykiem, wójt Beatą Bułą i wójtem Edwardem Krupą. Rolnicze święto zaszczycili swoją obecnością także przedstawiciele wojewódzkich, gminnych i powiatowych instytucji, służb mundurowych, radni oraz przedsiębiorcy.
Po zakończeniu części oficjalnej z koncertem wystąpiła gwiazda wieczoru, jedna z największych gwiazd muzyki disco polo, uznawana za królową tego gatunku muzyki – Shazza. Po niej na dożynkowej scenie pojawił się przed licznie zebranymi uczestnikami Święta Plonów zespół The Katz ze Skalbmierza. Następnie do północy trwała zabawa taneczna prowadzona przez zespół Twardy Band.
W trakcie imprezy nie zabrakło również stoisk wystawienniczych, m.in. Kół Gospodyń Wiejskich, powiatowych i gminnych instytucji, małej gastronomii, ogródka piwnego, placu zabaw dla dzieci, wystawy sprzętu rolniczego i wielu innych atrakcji.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tegorocznej imprezy dożynkowej.
Skalbmierski samorząd składa serdeczne podziękowanie za wzorową współpracę staroście kazimierskiemu oraz pracownikom Starostwa Powiatowego w Kazimierzy Wielkiej.
Dziękujemy jeszcze raz Starostom Dożynek – Pani Paulinie Trzasce i Panu Łukaszowi Ochęduszce za ogromne zaangażowanie i pomoc.
Dziękujemy Kołom Gospodyń Wiejskich, przedstawicielom poszczególnych sołectw, druhom strażakom za pomoc w zabezpieczeniu imprezy oraz naszym sponsorom.
Dziękujemy Kołom Gospodyń z Drożejowic i Skalbmierza oraz druhnom i druhom z jednostek OSP w Drożejowicach i Skalbmierzu za pomoc w przybraniu sceny i otoczenia skalbmierskiego stadionu.
Dziękujemy także: Panu Mirosławowi Fuci za przekazane warzywa, Pani Sylwii Galus-Jakubowskiej za przekazane obrusy, Panu Piotrowi Blademu za ofiarowaną kukurydzę, Pani Magdalenie Bątkowskiej za ofiarowane słoneczniki, Panu Januszowi Łachowi za przekazane dynie, Panu Grzegorzowi Pasierbowi za przekazane baloty słomy oraz Pani Beacie Malarze, Rafałowi Jarosowi i Damianowi Makuchowi za przekazane kostki słomy, a także Pani Justynie Śliz za nieocenioną pomoc przy stworzeniu dekoracji dożynkowej.
Dożynki Gminno-Powiatowe w Skalbmierzu wsparli również następujący sponsorzy:
PPUH PRIMA-BUD Andrzej Sobczyk
TOP-AGRO Sp. z o.o.
FPUH Michał Michalak
Waldemar Bober F.H.U. PESO
F.H.P.U. EKO - PAL Janusz Przeniosło
TRANSPORT JS Sylwester Jackiewicz
Przewóz Osób Joanna Wojtasik
F.H.U. "AGROTECH" ADAM WALIGÓRA
Kwalifikowany Dostawca Węgla PGG S.A FHU Pagieła Teresa Pagieła Kazimierza Wielka
Dom Weselny „Nad Stawem”
Podlewanie24.pl Jakub Majewicz
Kazimierska Agencja Drukarska
Przychodnia św. Rity
Olejarska Estetica
Drukała Tomasz –Autoczęści
PILAR TECH Spółka Jawna T. Krzysztofek, K. Loranc
LUKPOL AGRO SP. Z O.O.
Kwiaciarnia „Kwiaty są Piękne” Justyna Śliz
Agro Jurek Sp. z o.o.
Elżbieta Piwowarska
FHU „Malinka” Łukasz Włosowicz
Krystian Kwaśny
Patrycja Czarny P1 ŻABOLEK
Paweł Woźniak Piekarnia WOŹNIAK