„Skalbmierz walczący” – nowe wydawnictwo, w którym znajdziemy najważniejsze informacje o wydarzeniach z okresu II wojny światowej na ziemi skalbmierskiej, zostało oficjalnie zaprezentowane na spotkaniu autorskim, które w piątkowy wieczór odbyło się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Skalbmierzu.
Spotkanie rozpoczął współautor książki Kamil Włosowicz, który powitał zebranych. Następnie zapowiedział, że spotkanie rozpocznie się od symbolicznego akcentu muzycznego. Odegrana bowiem przez pianistę Damiana Seweryna została Ballada g-moll op. 23 Fryderyka Chopina, która podczas II wojny światowej uratowała życie Władysławowi Szpilmanowi.
Następnie laudację promowanej książki wygłosił historyk i regionalista Andrzej Bienias, który sam również jest współautorem wielu pozycji traktujących o regionalnej historii. Finalnie o książce opowiedzieli sami autorzy: Kamil Włosowicz i Hubert Przybyszewski, którzy podzielili się z uczestnikami spotkania informacjami o genezie powstania książki i wieloma ciekawostkami z życia okupowanego przez Niemców Skalbmierza i Polski. Prezentowane treści zaciekawiły uczestników spotkania. Autorzy zapowiedzieli także, że „Skalbmierz walczący” będzie miał swoją reedycję, bowiem autorzy nie poprzestali na zbieraniu kolejnych cennych materiałów.
Autorzy na zakończenie spotkania i na prośbę zebranych wypisywali dedykacje na egzemplarzach swojej książki i chętnie pozowali do zdjęć.
„Skalbmierz walczący” to 170-stronciowe historyczne opracowanie napisane łatwym i przystępnym językiem, w którym znajdziemy najważniejsze informacje dotyczące przebiegu zdarzeń z lat 1939-1945, a także zapoznamy się z po raz pierwszy opublikowanymi zeznaniami naocznych świadków pacyfikacji Skalbmierza, Szarbi Zwierzynieckiej i Rosiejowa złożonymi pod koniec lat 60. ubiegłego wieku przed prokuratorami z Okręgowej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Kielcach.
Jakie oddziały pacyfikowały Skalbmierz? Kto wydał wyrok śmierci na 20 niewinnych mieszkańców Topoli? Co miało się wydarzyć podczas „czerwonej godziny” na skalbmierskim Rynku? Czyjego ciała poszukiwali Niemcy kilka dni po pacyfikacji Skalbmierza? Jakich okrucieństw na pacyfikowanej ludności dopuściła się przybyła tu ekspedycja karna? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań możemy znaleźć w książce „Skalbmierz Walczący”. W omawianym wydawnictwie można również znaleźć szereg zdjęć z okresu II wojny światowej na ziemi skalbmierskiej, a także fotografie z obchodów dnia 5 sierpnia 1944 roku na przestrzeni lat.
Książka została wydana dzięki nieocenionemu wsparciu i przychylności Burmistrza Miasta i Gminy Skalbmierz Marka Juszczyka.
Fot. Tadeusz Hołda / Sławomir Mertyna / Katarzyna Wilk