Rozpoczął się remont i konserwacja elewacji najważniejszego zabytku w naszym mieście – kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela, który jest jednym z najstarszych kościołów w Polsce.
Zakres prac obejmuje między innymi wykonanie robót budowlanych polegających na wzmocnieniu i usunięciu rozpojeń i zarysowań murów, miejscową wymianę obróbek blacharskich i orynnowania, a także usunięcie wtórnych łat i spoin cementowych.
Prace konserwatorskie będą polegały w szczególności na oczyszczeniu powierzchni kamienia ze sztucznej patyny i zabrudzeń – bez naruszenia pierwotnego lica oraz przy zachowaniu plastyki wszelkiego detalu. Usunięte zostaną cementowe spoiny i inne wadliwe uzupełnienia. Przewidziano także naprawę zarysowań i spękań oraz uzupełnienie ubytków kamienia i spoinowania przy scaleniu kolorystycznym. Zadanie zakłada również wykonanie ogólnych prac konserwatorskich przy detalu kamiennym, a także partiach tynkowych i wątku ceglanym.
Rozpoczęte prace stanowią pierwszy etap remontu i konserwacji elewacji skalbmierskiej świątyni. Obejmą swoim zasięgiem całą elewację frontową, a także mury od strony północnej i wschodniej. W części natomiast zostaną wykonane prace przy ścianie południowej.
Łączny koszt prac wyniesie 3 236 028,49 zł. Aż 98% wartości inwestycji zostanie pokryte z pozyskanego przez Gminę Skalbmierz dofinansowania w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków zainicjowanego przez poprzedni rząd. 2% wkładu własnego do inwestycji pokryte zostanie przez Parafię pw. św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu.
Termin zakończenia prac wyznaczono na 31 października 2025 roku. Wykonuje je firma DRAKO GRZEGORZ WIDLIŃSKI z Krakowa.
Pierwotny, murowany kościół został wzniesiony w Skalbmierzu w końcu XII lub na początku XIII wieku. Obecny natomiast wzniesiony został w stylu gotyckim w XV wieku, z zachowaniem pozostałości budowli romańskiej. Pozostałością pierwotnego romańskiego kościoła z przełomu XII i XIII wieku są: dwie wieże, zachodnia część prezbiterium i dolna część południowej ściany prezbiterium. Jest to budynek orientowany (celowe ustawienie budynku względem stron świata podyktowane względami religijnymi), murowany z kamienia i nietynkowany.
Świątynia była budowana w dwóch fazach: nawy w I połowie XV wieku, a pod koniec XV wieku wydłużone – prezbiterium. Na przełomie XV i XVI stulecia od północy do prezbiterium dostawiono wysoką, dwuprzęsłową zakrystię oraz skarbczyk. Od strony północnej i południowej wznoszą się dwie wieże czworoboczne i czterokondygnacyjne, nieco podwyższone w II połowie XIX wieku z neogotyckimi hełmami. Obiekt zdobiony jest licznymi portalami. W XVII wieku do elewacji frontowej dobudowano nowy barokowy szczyt fasady, nad wejściem głównym umieszczono rzeźby przedstawiające postacie świętych.
Kościół parafialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela był do 1819 roku kościołem kolegiackim.
Skalbmierski kościół jest wyjątkowy w skali całego regionu. Przez niektórych nazywany jest perłą Ponidzia. Obiekt wraz z całym placem wokół niego objęty jest ścisłą ochroną konserwatora zabytków.