Pamięć o wydarzeniach sprzed 80 lat, które wydarzyły się w naszym mieście, może być, jak się okazuje, przekazywana na różne sposoby – również w sposób bardzo oryginalny. Dziś, całkiem przypadkiem, pod pomnikiem Ofiar Pacyfikacji Skalbmierza znaleźliśmy mały kamyk pokryty barwami narodowymi oraz napisem: „5 sierpnia. Skalbmierz”. Musieliśmy poświęcić chwilkę, by dowiedzieć się, w jakim celu ów kamyk został pozostawiony w tym miejscu przez anonimowego twórcę.
Informacji na ten temat dostarczył nam opis na odwrocie kamyka i oczywiście pomógł Internet. W ten właśnie sposób dowiedzieliśmy się, że kamyk, upamiętniający 80. rocznicę pacyfikacji naszego miasta, powstał w ramach facebookowej akcji #kamyczki.
Na społecznościowej grupie o tej samem nazwie czytamy, że „zabawa #kamyczki to zaczerpnięta z Czech forma spędzania wolnego czasu polegająca na malowaniu kamyczków i ich podkładaniu w różne miejsca. Założeniem tego działania jest znalezienie kamyczka przez osobę przypadkową, przeniesienie go i pozostawienie w innym miejscu dla kolejnego znalazcy. W wyniku rozwoju zabawy wielu malujących #kamyczki zaczęło wychodzić z założenia, że malowane kamyczki to nośniki radości przekazywanej bezinteresownie drugiej osobie”. Dodamy, że w naszym odczuciu to również świetna okazja do promocji wydarzeń, miejsc, zabytków i kultury danego miasta lub regionu.
Zdjęcie znaleziska wraz z podaniem przypisanego mu kodu należy później zamieścić w Internecie ze stosownym hasztagiem, a najlepiej bezpośrednio we wspomnianej grupie społecznościowej. Kod na „naszym skalbmierskim” kamyczku to 32-109. Podążając dalej za instrukcją powinniśmy zabrać kamyczek w dalszą podroż i pozostawić go w wybranym przez nas miejscu. I tak „nasz” kamyczek wyruszy jutro w dalszą drogę! Cieszymy się tym samym, że mogliśmy włączyć się w tę szlachetną akcję, w ramach której obchodzona już za kilka dni w naszym mieście ważna rocznica doczeka się poprzez i taką oryginalną formę godnego upamiętnienia.
Anonimowemu autorowi kamyczka serdecznie dziękujemy za podjęty trud upamiętnienia tragicznych wydarzeń z sierpnia 1944 roku w naszym mieście. Serdecznie zachęcamy do kontaktu. Chętnie przekażemy autorowi gminne upominki w postaci gadżetów i publikacji dotyczących naszej lokalnej historii.
Niech kamyk ze Skalbmierza rusza dalej w Polskę!
FB #kamyczki / KOD 32-109.