Punktualnie o godz. 12:00 dla upamiętnienia 80. rocznicy powstania Rzeczypospolitej Partyzanckiej (Kazimiersko-Proszowickiej Rzeczypospolitej Partyzanckiej, Republiki Pińczowskiej) w ramach akcji Godzina „R” nadany został na terenie naszej Gminy akustyczny sygnał alarmowy (syrena) trwający 3 minuty.
W inicjatywę naszego Urzędu upamiętniającą zryw partyzancki doprowadzający na przełomie lipca i sierpnia 1944 roku do uwolnienia spod okupacji niemieckiej obszaru o powierzchni 1000 km2 włączyły się wszystkie gminy z terenu powiatu kazimierskiego, tj. Kazimierza Wielka, Opatowiec, Czarnocin i Bejsce, a także gminy z powiatu proszowickiego: Proszowice, Nowe Brzesko, Koszyce, Koniusza i Pałecznica.
Sygnał alarmowy został nadany dzięki współpracy z Komendą Powiatową PSP w Kazimierzy Wielkiej i w Proszowicach. Do symbolicznego apelu stanęli dziś pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Skalbmierzu, a także druhny i druhowie z jednostek OSP z terenu Gminy Skalbmierz.
W roku bieżącym mija 80 lat od pamiętnych wydarzeń historycznych za ziemiach byłego powiatu pińczowskiego i częściowo miechowskiego – zmagań zbrojnych powstałego tu ruchu oporu przeciwko niemieckiemu najeźdźcy, który od września 1939 roku okupował nasz kraj. W związku z tym Urząd Miasta i Gminy w Skalbmierzu wyszedł z inicjatywą wspólnej organizacji akcji upamiętniającej 80. rocznicę powstania naszego lokalnego zrywu niepodległościowego, tj. Rzeczypospolitej Partyzanckiej.
Wyrażamy przekonanie, że wspólna akcja upamiętniająca nasze lokalne powstanie, o którym w dalszym ciągu mówi się zbyt mało, przez co ogólna wiedza na jego temat jest znikoma, była okazją do jego godnego upamiętniania, a zarazem przyczyniła się do rozpropagowania wiedzy historycznej na ten temat.
Powstanie Rzeczypospolitej Partyzanckiej w bezpośrednim zapleczu frontu docierającego do Wisły i siedziby Hansa Franka w Krakowie, było czymś wyjątkowym w skali ruchu oporu na terenie całego kraju. Obszar wyznaczony Proszowicami, Racławicami, Kazimierzą Wielką, Skalbmierzem, Czarnocinem, Bejscami, Działoszycami, Pińczowem, Opatowcem, Pałecznicą, Nowym Brzeskiem, Koszycami, Koniuszą i Nowymi Korczynem na kilkanaście dni stał się Wolną Polską.
Za datę rozpoczynającą okres funkcjonowania Rzeczypospolitej przyjęto za sugestią badacza tego zagadnienia Józefa Belskiego dzień 22 lipca 1944 roku, kiedy to oddział Narodowych Sił Zbrojnych z 204. PP pod dowództwem Władysława Kołacińskiego ps. „Żbik” oraz miejscowy oddział Batalionów Chłopskich rozbroiły posterunek niemieckiej żandarmerii w Czarnocinie uwalniając 13 aresztowanych pochodzących z Mikołajowa i Sokoliny.
Największą z bitew stoczonych na terenie Rzeczypospolitej Partyzanckiej była bitwa o Skalbmierz z 5 sierpnia 1944 roku.
Pamiętamy!