19 lipca obchodzony jest Dzień Czerwonego Kapturka – baśniowej postaci małej dziewczynki noszącej czerwone nakrycie głowy. Wywodząca się z baśni ludowych postać pojawiła się w niezliczonej ilości powieści, filmów, opowiadań dla dzieci czy skeczy i jest powszechnie znana w całej Europie.
Dzisiejsze święto to przede wszystkim okazja, by czytać „Czerwonego Kapturka” wspólnie z dziećmi, dyskutować z nimi o postaciach, symbolice i znaczeniu.
Tak też uczyniono w trakcie dzisiejszych zajęć z podopiecznymi Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w ramach wakacyjnych zajęć „Letnie Inspiracje”. Młodych mieszkańców naszej Gminy odwiedził zastępca burmistrza Kamil Włosowicz i to jemu przypadło w udziale przeczytać im „Czerwonego Kapturka”. Dzieci z wielką uwagą przysłuchiwały się prezentowanej im opowieści, a po jej zakończeniu chętnie wzięły udział w dyskusji. Wszystkie zgodnie stwierdziły, że zawsze należy słuchać rodziców, że po zmroku nie wolno zapuszczać się w podejrzane okolice i że należy uważać na podejrzanych nieznajomych i nie dać się zwieść żadnym pokusom.
Po dyskusji dzieci chętnie pozowały do zdjęć z… Czerwonym Kapturkiem. W tę rolę, specjalnie na dzisiejsze spotkanie wcieliła się Pani Sylwia Jakubowska z Przybenic. Dzień umiliły również najmłodszym mieszkańcom naszej Gminy Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Topoli, które częstowały watą cukrową i popcornem.
Baśń o Czerwonym Kapturku została po raz pierwszy opisana przez Charles’a Perraulta w 1697 roku w książce pt. „Bajki Babci Gąski”. Autor zaczerpnął historię z francuskich opowieści ludowych przekazywanych ustnie głównie wśród chłopów. W XIX wieku Bracia Grimm spisali baśń o Czerwonym Kapturku i włączyli ją do swego zbioru baśni w 1857 roku. W tej wersji Kapturek, jak i Babcia zostają uratowane przez Gajowego.