29.02.2024r. pożegnamy Panią Romanę Gałkę-Sikorską – wieloletnią redaktor naczelną „Diariusza Skalbmierskiego” i „Małego Diariusza Skalbmierskiego”, oddaną Skalbmierzowi regionalistkę.
Żegnając Panią Romanę i dziękując za jej wieloletnie zaangażowanie w krzewienie i podtrzymywanie lokalnej historii oraz promocję Skalbmierza publikujemy wspomnienie o zmarłej przygotowane przez Pana Andrzeja Bieniasa:
Romana Gałka-Sikorska urodziła się 8 listopada 1949 roku w Kazimierzy Wielkiej. Pochodziła z rodziny patriotycznej, w której żywe były tradycje walk o niepodległość. Jej ojciec – Roman Sikorski pochodził ze Skalbmierza. W czasie wojny bolszewickiej 1919-1920 walczył w szeregach 1. Pułku Ułanów Krechowieckich. Po przejściu do rezerwy wrócił do Skalbmierza i podjął pracę w kancelarii notarialnej Aleksandra Redycha, w której pracowali również – Antoni Baum, pierwszy burmistrz Skalbmierza po odzyskaniu praw miejskich w 1927 r. oraz Karol Bunsch – po wojnie autor powieści historycznych. W 1929 r. Roman Sikorski wraz z Antonim Baumem przenosi się do Kazimierzy Wielkiej. Uczestnik wojny 1939 r., następnie współorganizator konspiracji ZWZ – AK w Skalbmierzu i Kazimierzy Wielkiej. Dowódca plutonu Wojskowej Służby Ochrony Powstania. Po wojnie represjonowany. Zabrano mu dom przy ówczesnej ulicy Bohaterów Stalingradu (obecnie Józefa Piłsudskiego), w którym zainstalował się Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. W takim klimacie wychowywała się młoda Romka.
W okresie nauki w kazimierskim Liceum Ogólnokształcącym należała do 1. Wodnej Drużyny Harcerskiej im. ORP „Orzeł”. Po maturze ukończyła Policealne Studium Plastyczno-Dekoratorskie w Mińsku Mazowieckim i podjęła pracę w Powiatowym Domu Kultury, z którego musiała odejść po konflikcie z sekretarzem PZPR dotyczącym dekoracji pierwszomajowej. Po latach pracy w Rejonowej Spółdzielni zaopatrzenia i zbytu przeniosła się do Krakowa, gdzie pracowała w „Cepelii” a także w Jednostce Wojskowej jako instruktor. Przez szereg lat była kierowniczką sekretariatu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.
W okresie stanu wojennego została zatrzymana przez Milicję pod nowohuckim kościołem popularnie zwanym „Arką” za kolportaż „bibuły”. Utrzymywała kontakt z Kazimierzą Wielką i Skalbmierzem. Należała do koła Stowarzyszenie Żołnierzy AK. Corocznie uczestniczyła w obchodach 5 VIII w Skalbmierzu. Redagowała i wydawała „Dariusz Skalbmierski”. Ukazujące się przez lata nieregularnie pismo zawierało przede wszystkim wspomnienia z pacyfikacji miasta, przybliżało sylwetki osób związanych z tym terenem, a oprócz szkiców historycznych, zawierało także współczesne informacje o rozwoju miasta i gminy.
Romana Gałka-Sikorska zmarła 23 lutego 2024 roku w Suchej Beskidzkiej. Miała 75 lat.
Spoczywaj w pokoju! Cześć Twojej Pamięci!
Rodzinie, wszystkim bliskim zmarłej składamy wyrazy głębokiego współczucia oraz najszczersze kondolencje.
Msza święta pogrzebowa odbędzie się jutro, 29 lutego o godzinie 14:00 w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu. Po nabożeństwie żałobnym Ś.P. Romana Gałka-Sikorska spocznie na tutejszym cmentarzu parafialnym.
Rodzina zamiast kwiatów prosi o datek na rzecz Fundacji „Kocia Ferajna”. Puszka zostanie wystawiona przed wejściem do kościoła.
Ostatnie pożegnanie Pani Romany Gałki-Sikorskiej
Archiwum