W Topoli upamiętniono dwudziestu młodych mężczyzn zamordowanych 28 stycznia 1944 roku przez Niemców. Mija 80 lat od tych tragicznych wydarzeń.
Uroczystość rozpoczęła się od złożenia wiązanek kwiatów na grobie pomordowanych, którzy spoczywają w zbiorowej mogile na cmentarzu parafialnym w Skalbmierzu. Główne uroczystości odbyły się natomiast w Topoli.
Mieszkańcy oraz zaproszeni goście przeszli sprzed tamtejszej remizy pod pomnik upamiętniający pomordowanych. Tam przybliżono rys historyczny wydarzeń sprzed 80 lat. Odczytano nazwiska wszystkich ofiar. Każdej z nich członkowie rodzin zapalili symboliczny znicz. Dwadzieścia białych róż ułożyli natomiast wokół pomnika uczniowie szkoły w Topoli. Wszyscy uczestnicy stanęli przy dźwiękach syreny do Apelu Pamięci. Kwiaty przed pomnikiem złożyli następnie przedstawiciele skalbmierskiego i powiatowego samorządu, rodziny pomordowanych, uczniowie i nauczyciele, druhowie strażacy, Panie z Koła Gospodyń Wiejskich oraz przedstawiciele związków kombatanckich, w tym członkowie Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej. Na zakończenie tej części uroczystości głos zabrał burmistrz Marek Juszczyk, a także starosta kazimierski Jan Nowak oraz naczelnik kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej dr Robert Piwko.
Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na Mszę świętą do topolskiej świątyni. Po jej zakończeniu uroczystości przeniosły się do Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Reja. Tam uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny odwołujący się do wydarzeń sprzed 80 lat. Program zrobił na zebranych duże wrażenie. Uroczystość zakończyła wspólna dyskusja przy poczęstunku.
Wydarzenia ze stycznia w Topoli i sierpnia w Skalbmierzu z 1944 roku są bez wątpienia najtragiczniejszymi dniami we współczesnej historii naszego miasta i gminy. Naszym obowiązkiem jest opowiadanie tej tragicznej historii kolejnym pokoleniom, tylko po to, by podobne zło już nigdy się nie wydarzyło.
Dziękujemy rodzinom, które tak pieczołowicie przechowują pamięć o swoich przodkach i co roku biorą udział w uroczystościach upamiętniających pomordowanych. Dziękujemy za udział w uroczystości pocztom sztandarowym, druhom strażakom, społeczności Szkoły Podstawowej w Topoli, nauczycielom i młodzieży, związkom kombatanckim, mieszkańcom Topoli – wszystkim, dla których ten skrawek naszej trudnej historii ma znaczenie, dla których Topola jest ważna i dla których Ojczyzna ta mała i ta duża jest miejscem bliskim sercu.
Dziękujemy również Kołu Gospodyń Wiejskich w Topoli za przygotowanie poczęstunku dla uczestników uroczystości.
80 rocznica tragicznych wydarzeń w Topoli
Archiwum