Nasz Urząd po raz kolejny włączył się w akcję „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” zainicjowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. W 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w oknach wielu domów, ale także urzędów, szkół i innych instytucji 13 grudnia zapłonęły świece – symbol upamiętniający ofiary stanu wojennego. W ten sposób uczciliśmy pamięć poległych w starciach z milicją, śmiertelnie pobitych na komisariatach, a także zwykle zapomnianych, zmarłych z powodu braku opieki medycznej.
Cześć Ich Pamięci!
Akcja społeczna „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” została zainicjowana kilka lat temu przez IPN. Nawiązuje do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy i mieszkańcy ówczesnego wolnego świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL.
Na znak solidarności z represjonowanymi, internowanymi i ich rodzinami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił papież św. Jan Paweł II. Do podobnego gestu jedności z Polakami żyjącymi w rzeczywistości stanu wojennego wzywał także prezydent USA Ronald Reagan. Mówił wówczas: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.
Chcemy dziś przypomnieć i pamiętać o wszystkich tych, którzy wybrali wtedy drogę oporu, czcząc pamięć ofiar stanu wojennego tym samym gestem.
„Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”
Archiwum