Przeżyli z sobą tyle lat... Osiemnaście par małżeńskich z naszej Gminy świętuje jubileusz Złotych Godów, czyli 50-lecie pożycia małżeńskiego. To wyjątkowa rocznica i niezwykły jubileusz, którym może pochwalić się niewiele par małżeńskich.
Dzisiejszą uroczystość rozpoczęła Msza święta w skalbmierskiej świątyni z udziałem Dostojnych Jubilatów, którą odprawił proboszcz skalbmierskiej parafii ks. Krzysztof Balcer. Następnie spotkaliśmy się ze wszystkimi parami małżeńskimi, by zasiąść przy wspólnym stole.
Wcześniej jednak, medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznanymi przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył Dostojnych Jubilatów burmistrz Marek Juszczyk. Małżonkom wręczone zostały również okolicznościowe legitymacje, kwiaty oraz upominki. Nie zabrakło również uroczystego toastu lampką szampana i odśpiewaniem tradycyjnego „Sto lat!”. Wysłuchaliśmy również Marszu weselnego Mendelssohna, przy dźwiękach którego na sale wjechał okazały tort.
Burmistrz Marek Juszczyk, zastępca burmistrza Kamil Włosowicz oraz sekretarz Agata Pietrzyk pogratulowali Dostojnym Jubilatom imponującej rocznicy. Pan burmistrz wyraził swoje uznanie, podziw i szacunek, doceniając fakt, że wbrew wszelkim przeciwnościom losu pary małżeńskie z naszej Gminy konsekwentnie dochowały przysięgi małżeńskiej złożonej ponad pięćdziesiąt lat temu.
O doniosłą oprawę dzisiejszej uroczystości zadbały pracownice Urzędu Stanu Cywilnego w Skalbmierzu – Anna Paryż i Aneta Burgiel. Po zakończonej uroczystości zasiedliśmy wspólnie z Jubilatami do stołu, by przy poczęstunku dopytać celebrujących Złote Gody małżonków między innymi o receptę na długoletnie pożycie małżeńskie.
Jubileusz Złotych Godów świętują:
Państwo Zenona i Tadeusz Bartosowie z Kobylnik.
Państwo Dorota i Andrzej Bilowie z Rosiejowa.
Państwo Anna i Marian Bilowie z Baranowa.
Państwo Zdzisława i Kazimierz Dzwonkowie z Szarbi Zwierzynieckiej.
Państwo Danuta i Stanisław Feledykowie ze Skalbmierza.
Państwo Sabina i Stanisław Grądkowie z Baranowa.
Państwo Elżbieta i Stanisław Gruchałowie ze Skalbmierza.
Państwo Kazimiera i Zdzisław Jajeśniakowie z Kobylnik.
Państwo Teresa i Ireneusz Jakubas z Tempoczowa Rędzin.
Państwo Janina i Bogusław Kwietniowie z Tempoczowa Rędzin.
Państwo Teresa i Edward Ochenduszkowie z Kózek.
Państwo Grażyna i Marek Piotrowscy z Drożejowic.
Państwo Barbara i Stanisław Pudo z Topoli.
Państwo Maria i Tadeusz Pudo z Topoli.
Państwo Krystyna i Józef Soczawa ze Skalbmierza.
Państwo Danuta i Zdzisław Tytko ze Skalbmierza.
Państwo Jolanta i Roman Tytko z Krępic.
Państwo Teresa i Jan Zarębowie z Topoli.
Szanownym Jubilatom jeszcze raz gratulujemy tak pięknego jubileuszu i życzymy kolejnych lat w zdrowiu, szczęściu, wzajemnej miłości, poszanowaniu i miłości najbliższych. Każda z par świętujących jubileusz ma swoją wyjątkową i niepowtarzalną historię. Wasze małżeństwa to dowód wzajemnej miłości i zrozumienia, to wspaniały wzór mądrego życia i przykład, że nawet najcięższe obowiązki, gdy dźwiga się razem, stają się lżejsze. Swoją niezłomną postawą, miłością, cierpliwością, wzajemnym poszanowaniem i wytrwałością dajecie Państwo świadectwo tego, jak ogromna siła tkwi w rodzinie, która nie poddaje się w trudnych momentach, nie cofa się w chwilach słabości, ale pokonuje je, stając się dzięki temu trwalsza. Dziękujemy za tę cenną lekcję!
Historia medalu Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie ma już ponad 60 lat. Został ustanowiony ustawą z 17 lutego 1960 o orderach i odznaczeniach, a włączony do obecnego systemu odznaczeń państwowych ustawą z 16 października 1992 o orderach i odznaczeniach. Ten jedyny w swoim rodzaju medal ze splecionymi w środku różami, wręczany jest jako nagroda dla osób, które przeżyły co najmniej 50 lat w jednym związku małżeńskim i nadawany jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a wręczany przez przedstawicieli gmin, w których mieszkają.
Przeżyli z sobą tyle lat...
Archiwum