W związku z coraz częstszymi przypadkami przemocy domowej wobec dzieci w domach rodzinnych i szkołach, pracownicy socjalni Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skalbmierzu spotkali się dziś z dyrektorami i nauczycielami poszczególnych szkół na terenie naszej Gminy przekazując im najważniejsze informacje dotyczące przeciwdziałania wobec jakichkolwiek form przemocy.
W trakcie spotkań nasi pracownicy socjalni rozdystrybuowali również profilaktycznie ulotki informacyjne dotyczące przeciwdziałania przemocy.
Po zapoznaniu z nimi można się dowiedzieć między innymi, jakie zachowania mogą świadczyć o występowaniu przemocy domowej oraz gdzie szukać pomocy.
Dziękujemy za współpracę dyrektorom poszczególnych szkół.
Osoby, które doświadczają lub są świadkami przemocy domowej prosimy o kontakt z pracownikami Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Skalbmierzu osobiście lub pod nr tel. 41 3529 015, ul. Pl. M. Skłodowskiej Curie 23.
Nie bój się szukać pomocy!
Pracownicy socjalni w ramach swoich kompetencji i zadań przeprowadzają wywiad środowiskowy umożliwiający diagnozę sytuacji rodziny lub osoby, przygotowują wszechstronny plan pomocy, monitorują efekty podjętych działań, pomagają w załatwianiu spraw urzędowych i innych ważnych spraw bytowych. Ponadto udzielają szeroko rozumianego poradnictwa prawnego, psychologicznego lub wskazują miejsca w środowisku lokalnym, gdzie można uzyskać taką pomoc, udzielają informacji o przysługujących świadczeniach i formach pomocy. Wskazują miejsca zajmujące się pomaganiem ofiarom przemocy domowej np. Centra Interwencji Kryzysowej oraz możliwości otrzymania schronienia np. w schroniskach, hostelach, ośrodkach. W razie potrzeby zwracają się do policji o podjęcie działań prewencyjnych wobec sprawcy, zgodnie z kompetencjami policji, w przypadku stwierdzenia bądź podejrzenia popełnienia przestępstwa powiadamiają organy ścigania, współpracują z innymi instytucjami i organizacjami.
Znajdź kogoś, komu możesz zaufać i porozmawiaj z nim. To ważne, aby ktoś cię wspierał!
Nie bój się szukać pomocy!
Archiwum