Pytanie konkursowe nr 8 - Wyniki
Dziękujemy za wszystkie nadesłane odpowiedzi. Informujemy, że najszybciej prawidłową odpowiedź przesłał dziś na nasz konkursowy adres Jan Majewicz. Serdecznie gratulujemy!
Maria Skłodowska-Curie (1867-1934), wybitna, polska uczona, założycielka Instytutu Radowego w Paryżu. Autorka pionierskich prac naukowych z chemii i fizyki, za które otrzymała dwie nagrody Nobla. Współtwórczyni nauki o promieniotwórczości. Wraz z mężem Piotrem Curie odkryła w 1898 roku pierwiastki polon i rad. Maria była przedstawicielem XIX wiecznego ziemiaństwa i miała wielu szlacheckich krewnych. Jednym z nich był wuj Zdzisław Skłodowski (brat ojca Władysława), który w Skalbmierzu prowadził biuro notarialne.
Tam, od listopada 1883 - do końca lutego 1884 roku, przyszła noblistka, jako 16 letnia dziewczyna spędza czas na przyjęciach i zabawach karnawałowych. Była to nagroda za celujące oceny uzyskane na dyplomie ukończenia szkoły średniej. To też czas odpoczynku i mobilizacja do działań, w pracowitym życiu przyszłej Noblistki.
W jego domu bawiono się z nadzwyczajnym rozmachem, zwłaszcza, że jego śliczna żona i trzy córki na wydaniu też uwielbiały dobrą zabawę. Niemal co tydzień odbywały tutaj i w okolicy polowania, bale. Zachowały się dwa oryginalne listy i jedno wspomnienie rodzinne, z których przy użyciu własnej wyobraźni, stajemy się świadkami i towarzyszami naszej bohaterki.
Wspomnienie: Maria chodziła też na spacery i bale kostiumowe, na które młodzi mężczyźni ubierali się w stroje ludowe, charakterystyczne dla tego regionu. Mazur, to bardzo żywy polski taniec w rytmie trzy czwarte-był ulubionym tańcem Marii. Mania (Maria) jest niestrudzona. Tyle lat tęskniła do takiej zabawy! Trzeba się nią teraz nasycić. I naturalnie, pochwalić przed Brońcią.
Źródło: http://www.24ikp.pl/skarby/felietony/postacie/20160607sklodowska/art.php
Kolejne, a zarazem ostatnie pytanie już jutro! Oczywiście punktualnie o godzinie 12:00. Przedstawimy klasyfikację końcową z listą wszystkich zwycięzców!