Stowarzyszenie Dla Skalbmierza przygotowuje się do 4. Skalbmierskiej Kwesty na Rzecz Ratowania Cmentarnych Zabytków i Nagrobków. Zbiórka zostanie przeprowadzona 29 października (niedziela) oraz 1 listopada (środa).
Organizacja wspólnie z wolontariuszami będzie kwestować w tym roku na rzecz renowacji figury św. Tekli znajdującej się tuż obok cmentarnego muru w północno-wschodniej części skalbmierskiej nekropolii. Figura najlepiej jest widoczna ze skrzyżowania dróg 1 Maja i M. Kopernika.
Wymagająca dziś pilnej renowacji kamienna figura została prawdopodobnie wzniesiona w XIX wieku. Niemożliwym wydaje się dziś odczytanie napisów znajdujących się na cokole pomnika. Figura mogła być wzniesiona jako hołd dziękczynny za łaski, za cudowne wyzdrowienie, za pomyślność, szczęśliwy powrót z wojny czy tułaczki, za uchronienie od kataklizmów - ognia, powodzi, wojny czy też epidemii.
Kult św. Tekli był bardzo popularny w Małopolsce w XVIII i XIX wieku. Męczennica i święta Kościoła Katolickiego przyzywana jest zwłaszcza w czasie zarazy, pandemii i pożarów. Najwcześniejszy zapis o niej pochodzi z apokryfu „Dzieje Pawła i Tekli”, pochodzącego z końca II wieku. Według apokryfu była uczennicą apostoła Pawła. Jak wielu pierwszych chrześcijan (np. w Rzymie za panowania Nerona), została skazana na pożarcie, jednak ocalała, gdy wygłodniała lwica cudem jej nie tknęła. Po dwukrotnym ocaleniu (wcześniej próbowano ją również spalić na stosie) udała się do Seleucji, gdzie spędziła resztę życia jako pustelnica. W ikonografii Tekla przedstawiana jest jako kobieta o długich, prostych włosach. W dłoni trzyma (niekiedy dużych rozmiarów) krzyż lub księgę. W wypadku skalbmierskiej figury św. Tekla trzyma w prawej dłoni dużych rozmiarów krzyż, a u jej stóp spoczywa lew.
Początkowo planowane do renowacji były XVIII-wieczne figury znajdujące się przy alei głównej w górę cmentarza, jednak po konsultacjach z fachowcami stwierdzono, że koszt ich renowacji, a właściwie odtworzenia na nowo, może być zdecydowanie za duży.
Jeżeli chcą Państwo zostać wolontariuszami i kwestować w tym roku razem z innymi przedstawicielami różnych organizacji w tym szlachetnym celu prosimy o kontakt pod numerem telefonu 693307246 lub o przesłanie swojego zgłoszenia podając swoje dane (celem przygotowania identyfikatora) na adres: sds.skalbmierz@gmail.com. Organizatorzy dopasują odpowiedni dla Państwa termin i godzinę kwestowania. Proszę wierzyć, że atmosfera w trakcie kwestowania jest niesamowita. W zeszłym roku akcję Stowarzyszenia Dla Skalbmierza wsparło ponad 140 wolontariuszy!
W ramach dotychczasowych zbiórek udało się już odnowić grób ks. Wincentego Gasińskiego oraz Zofii Karśnickiej, a także figury św. Dominika i św. Wojciecha. Stowarzyszenie Dla Skalbmierza przeznaczyło również zebrane środki na renowację mocno skorodowanego i grożącego zawaleniem na sąsiednie miejsca pochówku krzyża.
Cmentarze są częścią naszego dziedzictwa narodowego, są dobrem wspólnym. Zadbajmy wspólnie o nasze cmentarne zabytki.