Nasza Gmina włączyła się w ogólnopolską akcję „Narodowego Czytania”. Wspólnie z seniorami oraz młodzieżą na nowo odkrywaliśmy „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Powieść jednej z najsłynniejszych pisarek epoki pozytywizmu czytali przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy w Skalbmierzu, członkowie Koła Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, uczestnicy zajęć w Klubie Senior+, a także członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej oraz młodzież z Zespołu Placówek Oświatowych, Zespołu Szkół Zawodowych oraz Centrum Edukacji Ustawicznej w Skalbmierzu.
„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. „Nad Niemnem” cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W II Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.
Akcja oficjalnie zostanie zainaugurowana w sobotę, 9 września. Jej głównym celem jest przede wszystkim popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku czytane były „Ballady i Romanse” Adama Mickiewicza.
Dziękujemy za organizację wydarzenia pracownikom biblioteki oraz skalbmierskiego domu kultury. Zachęcamy również Państwa do włączenia się w tę szlachetną akcję.
Fotorelacja dostępna na oficjalnym fanpage'u Miasta i Gminy Skalbmierz na portalu Facebook.