Zakończony został kolejny etap prac przy renowacji pomników i miejsc pochówku na kwaterze wojennej znajdującej się w obrębie cmentarza parafialnego w Skalbmierzu.
W tym roku dzięki dotacji pozyskanej od Wojewody Świętokrzyskiego przeprowadzono pilną renowację pomnika upamiętniającego żołnierzy poległych w okresie I wojny światowej. Obiekt pokryty został nowymi płytami granitowymi. Wykonana i zainstalowana została również nowa tablica pamiątkowa. Koszt prac wyniósł 5716,80 zł. Aktualnie wykonywane są również prace związane z pielęgnacją zieleni okalającej cały obiekt.
Prace naprawcze prowadzone były również przy pomniku głównym, poświęconym żołnierzom Wojska Polskiego: Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, poległym w walkach stoczonych na ziemi skalbmierskiej w okresie II wojny światowej. Przymocowane i zabezpieczone zostały granitowe elementy podłoża monumentu.
Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku firma zewnętrzna na zlecenie Gminy wykonała prace polegające na czyszczeniu tego obiektu przy użyciu środków chemicznych, a także impregnacji i krystalizacji powierzchni pomnika. Prace te zostały zrealizowane również na mocy porozumienia i przyznanej dotacji w kwocie 9 000 zł przez Wojewodę Świętokrzyskiego w ramach wzajemnych obowiązków w zakresie bieżącego utrzymania, remontów oraz sprawowania opieki nad cmentarzami i mogiłami wojennymi.
Utrzymaniem porządku i sukcesywną renowacją kwatery wojennej na cmentarzu parafialnym zajmuje się Gmina Skalbmierz. Co roku, dzięki pozyskanej dotacji udaje się przeprowadzać kolejne prace renowacyjne nie tylko w tym miejscu, ale również przy pozostałych mogiłach wojennych zlokalizowanych na terenie naszej Gminy. Tylko w ostatnich latach udało się m.in. wykonać renowację mogiły wojennej w Małoszowie, a na terenie kwatery w Skalbmierzu renowacji poddane zostały mogiły ofiar pacyfikacji Skalbmierza i mordu na mieszkańcach Topoli ze stycznia 1944 roku. Wykonane zostały również prace związane z wymianą obrzeży na granitowe, a także zainstalowano granitowe krzyże na kopcu. W 2021 roku wymieniono poszycie na mogiłach z podłoża organicznego na grys granitowy.
Cmentarz wojenny o powierzchni 0,09 ha znajduje się w górnej części katolickiego cmentarza grzebalnego pomiędzy aleją główną a ogrodzeniem na osi ziemnego nasypu o wys. 2,5 m stanowiącego pozostałość cmentarza z okresu wojny 1914-1918. Zawiera 10 podłużnych kwater ziemnych równoległych do alejki głównej i 7 pojedynczych mogił z przodu.
Obiekt powstał na okoliczność pochówku poległych żołnierzy różnych armii z okresu I wojny, żołnierzy września 1939 r. oraz żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich poległych w bitwie o Skalbmierz w sierpniu 1944 r.
Fotorelacja dostępna na oficjalnym fanpage'u Miasta i Gminy w Skalbmierzu na Facebook'u.