Wrócili cali i zdrowi, a jeszcze do tego wypoczęci i z pięknymi wspomnieniami. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Topoli, dzięki pozyskanej przez naszą Gminę dotacji z ministerialnego programu „Poznaj Polskę”, wyruszyli na kilkudniową wycieczkę na północ naszego kraju odwiedzając m.in. Malbork, Gdańsk i Stegnę.
W ramach wspomnianego programu „Poznaj Polskę”, Gmina Skalbmierz pozyskała 30 000 złotych na rzecz organizacji wycieczek szkolnych dla uczniów szkół podstawowych w Skalbmierzu i Topoli. Dotację celową na ten cel przekazało Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Dzięki pozyskanym środkom finansowym uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Reja w Topoli wyjechali na kilkudniową wycieczkę w programie której znalazły się takie punkty edukacyjne z katalogu wskazanego przez MEN jak: Gdańsk - Pole bitwy na Westerplatte, Gdynia - muzeum „Dar Pomorza”, Sztutowo – Tramwaje wodne- rejs po Żuławach Wiślanych, Malbork – Muzeum Zamkowe w Malborku, Ciechocinek - zespół tężni i warzelni soli wraz parkiem tężniowym i zdrojowym, Grunwald Pole Bitwy.
Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Reja w Topoli zorganizowała również jednodniową wycieczkę dla klas I-III do Inwałdu – Park Miniatur i Średniowieczna Warownia oraz Wadowic.
Na początku nowego roku szkolnego w ramach pozyskanej dotacji celowej zorganizowana zostanie także dwudniowa wycieczka klas IV-VIII ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława ze Skalbmierza. Uczniowie wspólnie ze swoimi opiekunami udadzą się na wycieczkę Śladami Wielkich Polaków - Komańcza miejsce uwięzienia Prymasa, Największe osiągniecia polskiej nauki - Jezioro Solińskie i Zapora Solina, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Odkrywamy Skarby Wsi, Zagroda Edukacyjna - Serowy Raj, Bukowiec.
Program „Poznaj Polskę” stanowi wsparcie organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły dla dzieci i młodzieży w realizacji zadań mających na celu uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.
Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pozwoli urozmaicić zajęcia lekcyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu śladów historii, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.
Część z kosztów wycieczek ponoszą rodzice.