Obraz „Pokłon Trzech Króli” Jacoba Jordaensa z kościoła parafialnego w Skalbmierzu stanowi centrum wystawy „Rok Zero. Świat w czasach Chrystusa”, która końcem maja została otwarta w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach. W otwarciu ekspozycji uczestniczył proboszcz skalbmierskiej parafii ks. Marian Fatyga oraz przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Śmiech.
Wystawa „Rok Zero. Świat w czasach Chrystusa", dzięki eksponatom archeologicznym, malarstwu barokowemu oraz sztuce współczesnej w sposób zarówno bardzo dosłowny, jak i symboliczny, opowiada o czasach narodzin Zbawiciela, stanowiąc swoistą podróż w czasie i przestrzeni.
Wystawa składa się z trzech części. W pierwszej sali można zobaczyć eksponaty pochodzące z okresu „roku zero”, czyli roku narodzenia Chrystusa. Znajdziemy tam przedmioty archeologiczne z czasów tuż przed i tuż po narodzinach Chrystusa, pochodzące z Cesarstwa Rzymskiego, starożytnego Egiptu, Chin (z okresu dynastii Han) czy Ameryki Południowej (m.in. cywilizacja Majów). W drugiej sali możemy podziwiać malarstwo europejskich mistrzów przedstawiające temat pokłonu Trzech Mędrców (Trzech Króli), m.in. skalbmierski obraz Jacoba Jordaensa - ucznia Petera Paula Rubensa i jednego z najbardziej uznanych flamandzkich malarzy barokowych. Ostatnią część wystawy stanowią współczesne, abstrakcyjne obrazy prof. Marka Saka z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, które w symboliczny sposób opowiadają o początku wszechświata.
Oprócz Parafii św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu, artefakty i obrazy prezentowane w Muzeum Diecezjalnym zostały wypożyczone przez galerię Prima Porta Antiquities, Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Muzeum Regionalnego w Pińczowie, Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze, Wyższe Seminarium Duchownego w Kielcach oraz Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie.
Wystawę można oglądać do 22 października.
Skalbmierska parafia zamierza pod koniec roku, we współpracy z historykiem sztuki Wojciechem Sowałą, opublikować szeroki artykuł naukowy na temat obrazu „Pokłon Trzech Króli” Jacoba Jordaensa. W planach parafii jest również renowacja tego cennego dzieła sztuki.
Osoby zainteresowane szerszymi informacjami na temat obrazu Jordaensa odsyłamy do tekstu jemu poświęconego autorstwa Kamila Włosowicza, który został opublikowany na naszej stronie 5 stycznia 2023 roku.
https://www.facebook.com/photo/?fbid=627680612692167&set=a.466795432114020