Przed kaplicą na cmentarzu parafialnym w Skalbmierzu stanęła odnowiona figura Świętego Wojciecha. Jej renowacja była możliwa dzięki ofiarności mieszkańców i gości, którzy wsparli w ubiegłym roku 3. Skalbmierską Kwestę na Rzecz Ratowania Cmentarnych Zabytków i Nagrobków organizowaną przez Stowarzyszenie Dla Skalbmierza.
23 kwietnia, w dniu, w którym w Kościele przypada liturgiczne wspomnienie św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, figura została symbolicznie odsłonięta i poświęcona. Po remoncie trafiła w reprezentatywne i godne miejsce. Św. Wojciech będzie od dziś patronował cmentarnej kaplicy.
Figura była w bardzo złym stanie. Obiekt groził także zawaleniem. Rzeźba została wykonana z wapienia pińczowskiego. Materiał ten jest szczególnie narażony na warunki atmosferyczne – w szczególności substancji kwaśnych zawartych w powietrzu. Obiekt przeszedł szereg zabiegów konserwatorskich mających na celu usunięcie przyczyn destrukcji kamienia, wzmocnienie jego struktury, przywrócenie pierwotnych walorów rzeźbiarskich i zabezpieczenie obiektu przed dalszym niszczeniem. Prace te wykonał Pan Michał Żeromiński w swojej pracowni w Pińczowie, z którym Stowarzyszenie Dla Skalbmierza współpracowało już wcześniej przy renowacji figury św. Dominika. Koszt renowacji wyniósł 5500 złotych.
Stowarzyszenie Dla Skalbmierza składa podziękowania wszystkim wolontariuszom i darczyńcom – mieszkańcom oraz gościom, którzy co roku tak hojnie wspierają organizowaną przez Stowarzyszenie Kwestę. To dzięki Państwu nasze cmentarne zabytki mogą być sukcesywnie odnawiane. Potrzeb w tym zakresie nie brakuje.
Dziękujemy także wszystkim zaangażowanym w prace związane z instalacją figury – pracownikom Urzędu Miasta i Gminy w Skalbmierzu, Panu grabarzowi i ks. Marianowi Fatydze, który od samego początku wspiera skalbmierską Kwestę.
Trwają ustalenia dotyczące prac renowacyjnych przy kolejnych zabytkowych cmentarnych obiektach.
Liczymy, że dzięki działaniom Stowarzyszenia Dla Skalbmierza i Państwa wsparciu uda nam się zachować nasze zabytki – cenne ślady po naszych przodkach dla przyszłych pokoleń.