Burmistrz Marek Juszczyk, przy kontrasygnacie skarbnik Agnieszki Basiak-Nosal, podpisał w Kielcach z wojewodą świętokrzyskim Zbigniewem Koniuszem umowę na realizację programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”, dzięki któremu Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Skalbmierzu otrzyma wsparcie finansowe na kwotę 766 794,00 zł dedykowane osobom niepełnosprawnym.
Program zapewnia usługę asystenta w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym. Wsparciem na terenie naszej Gminy objęte zostaną dwadzieścia cztery osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Pomoc będzie świadczona przez dwudziestu czterech asystentów. Program potrwa do końca 2023 roku. Pomoc zakłada usługi asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej w zakresie:
- wyjścia, powrocie lub dojazdach w wybrane przez uczestnika Programu miejsce (np. dom, praca, placówki oświatowe i szkoleniowe, świątynie, placówki służby zdrowia i rehabilitacyjne, gabinety lekarskie i terapeutyczne, urzędy, znajomi, rodzina, instytucje finansowe, wydarzenia kulturalne, rozrywkowe, społeczne lub sportowe);
- zakupy, z zastrzeżeniem aktywnego udziału uczestnika Programu przy ich realizacji;
- załatwianiu spraw urzędowych;
- nawiązaniu kontaktu/współpracy z różnego rodzaju organizacjami;
- korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy);
- wykonywaniu czynności dnia codziennego – w tym przez dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności – także w zaprowadzaniu i przyprowadzaniu ich do lub z placówki oświatowej.
Program ma na celu wprowadzenie usługi asystenta jako formy ogólnodostępnego wsparcia dla pełnoletnich osób niepełnosprawnych, posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, możliwość skorzystania przez osoby niepełnosprawne z pomocy asystenta przy wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, ograniczenie skutków niepełnosprawności oraz stymulowanie osoby niepełnosprawnej do podejmowania aktywności i umożliwienie realizowania prawa do niezależnego życia, przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na niepełnosprawność oraz wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych, a także umożliwienie osobom niepełnosprawnym uczestnictwo w życiu lokalnej społeczności, np. poprzez udział w wydarzeniach społecznych, kulturalnych, rozrywkowych czy też sportowych.
Program jest realizowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.