Nasza Gmina należy niestety do białych plam na mapie województwa świętokrzyskiego pod względem zgłaszalności kobiet na badanie cytologiczne. W odpowiedzi na apel Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach skierowany do naszej Gminy, a także podejmując z ramienia samorządu działania promujące pilną konieczność regularnych badań zachęcamy Panie – mieszkanki Gminy Skalbmierz do skorzystania z bezpłatnych transportów na badania profilaktyczne do Kielc.
Panie będą miały zapewniony bezpłatny dowóz na badania profilaktyczne (i z powrotem) do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, gdzie będą mogły wykonać:
- mammografię – badanie w Programie profilaktyki raka piersi, przeznaczone dla kobiet w wieku 50-69 lat,
- cytologię (konwencjonalną i płynną – dwa badania w jednej wizycie) – badanie w Programie profilaktyki raka szyjki macicy, przeznaczone dla kobiet w wieku 25-59 lat.
Po badaniach bus z ŚCO odwozi Panie z powrotem do miejsca zamieszkania. Dla każdej z Pań, która zdecyduje się na skorzystanie z badań przewidziano słodki upominek!
Gminnym koordynatorem akcji jest bezpośrednio Pan Kamil Włosowicz – zastępca burmistrza Miasta i Gminy Skalbmierz. Zgłoszenia indywidualne oraz zorganizowanych grup (np. Koła Gospodyń Wiejskich) przyjmowane są pod numerem tel. 507509473. Liczymy, że w grupie będzie Paniom raźniej skorzystać z tak pożytecznej profilaktycznej wycieczki.
Warto zaznaczyć, że ułatwienia w dostępie do profilaktyki, będą mogły być realizowane tylko do czerwca 2023 roku.
Pandemia dramatycznie obniżyła zgłaszalność kobiet na badania w ramach programów profilaktyki onkologicznej – podkreśla dr n.med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO.
W 2019 r. mammografię wykonało blisko 40% uprawnionych do tego badania mieszkanek naszego regionu. W 2020 roku zgłaszalność na to badanie spadła do 35%. Jeszcze gorzej przedstawia się zgłaszalność na przesiewową cytologię. W 2019 r. z tego badania korzystało w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy ponad 22% uprawnionych do tej diagnostyki mieszkanek województwa świętokrzyskiego. W 2020 r. na profilaktyczną cytologię przyszło 19,8% mieszkanek naszego regionu. W 2022 r. zgłaszalność w Świętokrzyskim spadła do 15,01%.
- Niestety, słaba zgłaszalność na badania profilaktyczne skutkuje tym, że zgłaszają się do nas pacjentki w wysokim stopniu zaawansowania choroby nowotworowej. Takie dramatyczne zaniedbania profilaktyki to niepotrzebne tragedie i długie, okaleczające leczenie. Dlatego apelujemy do pracodawców, władz samorządowych, społeczników o zatroszczenie się o zdrowie kobiet w ich otoczeniu. Wyjazd na badanie profilaktyczne można zaplanować i bardzo sprawnie przeprowadzić, bez żadnych komplikacji dla pracodawcy – dodaje dr Leszek Smorąg.
Czekamy na Pań telefony.