INFORMACJA DLA MIESZKAŃCÓW
W związku z zagrożeniem zarażenia się koronawirusem i jego rozprzestrzenianiem się informujemy, że od jutra (12.03.2020 r.) do piątku (13.03.2020 r.) w Zespole Placówek Oświatowych w Skalbmierzu i Szkole Podstawowej w Topoli zapewniona będzie opieka bez procesu edukacji wyłącznie dla uczniów, którym rodziny z różnych względów nie będą mogły zapewnić opieki. Zalecamy i apelujemy jednak o unikanie kontaktu z innymi i w miarę możliwości pozostanie w domach. Od poniedziałku (16.03.2020 r.) decyzją Prezesa Rady Ministrów wszystkie szkoły, żłobki i przedszkola zostają zamknięte. Na terenie Miasta i Gminy Skalbmierz odwołane zostają wszystkie zaplanowane spotkania z mieszkańcami. Swoją działalność do odwołania zawiesza Kino „Lotnik”.
Prosimy również o zapoznawanie się i stosowanie do wszystkich komunikatów. Informujemy ponadto, że na dzień dzisiejszy w naszej gminie nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zachorowania na koronawirusa.
W związku z epidemią instytucje i placówki odpowiedzialne za życie, zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców udzielają telefonicznie informacji na temat zagrożenia i możliwości pomocy. Oto numery telefonów:
Infolinia Narodowego Funduszu Zdrowiu o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: 800-190-590
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologicznaw Kielcach: 41-365-54-00, 41-345-67-81, 41- 366-00-39; portiernia: 41 365 54 00 (wewnętrzny) 119; telefon alarmowy (w sytuacjach wymagających niezwłocznej interwencji) czynny: w dni robocze (poza godzinami urzędowania stacji); w pozostałe dni całodobowo: 606-370-108.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Busku-Zdroju: 41-378-35-73.
Zalecenia GIS dla osób powracających z rejonów zagrożenia wirusologicznego
W związku z wystąpieniem w Europie przypadków zakażenia nieznanym dotąd wirusem, Główny Inspektor Sanitarny monitoruje sytuację i codziennie publikuje informacje i zalecenia dla podróżnych powracających z zagranicy do Polski. 25 lutego 2020 r. na stronach GIS pojawiły się wyjaśnienia jak należy postępować w przypadku powrotu z Północnych Włoch (rejon Lombardii, Wenecji Euganejskiej, Piemontu i Emilia Romania):
Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i:
1) zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to:
- bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
- lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
2) nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).
a) Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę.
b) Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to:
- bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną
- lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.
3) miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.
Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.
Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.
Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla seniorów
Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową.
Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.
Często myj ręce
Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.
Unikaj dotykania oczu, nosa i ust
Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.
Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie dotykowe
Powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego. Wszystkie miejsca, z których często korzystają domownicy powinny być starannie dezynfekowane.
Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków
Na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie dezynfekuj swój telefon komórkowy (np.: wilgotnymi chusteczkami nasączonymi środkiem dezynfekującym). Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków.
Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy
Należy zachować co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu
Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.
Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu
Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów (najlepiej wodę). Doświadczenia z innych krajów wskazują, że nie ma potrzeby robienia zapasów żywności na wypadek rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy o koronawirusie
Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych GIS i MZ. Wiedza naukowa to najskuteczniejsze narzędzie w walce z koronawirusem.