Prawie sto specjalnych przeciwodleżynowych wałków przygotowanych w ramach drugiej edycji akcji „Szycie od serca” przekazano dziś do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy Szpitalu Powiatowym w Kazimierzy Wielkiej oraz Domu Pomocy Społecznej w Bejscach.
Specjalne wałki zostały wykonane podczas zajęć organizowanych od grudnia do stycznia w świetlicy w Topoli z inicjatywy dyrekcji oraz nauczycieli Szkoły Podstawowej w Topoli na czele z dyrektor placówki Anetą Blicharz oraz tamtejszego Koła Gospodyń Wiejskich.
W przekazaniu wałków przeciwodleżynowych wzięli udział przedstawiciele skalbmierskiego samorządu, nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Topoli oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Topoli. Cenny dar odebrała od skalbmierskiej delegacji Małgorzata Musiał – kierownik kazimierskiego ZOL-u oraz Piotr Mucha – dyrektor DPS w Bejscach.
Specjalne wałki powstawały pod czujnym okiem krawcowej Sylwii Galus-Jakubowskiej. W cotygodniowych warsztatach brali udział przedstawiciele skalbmierskiego samorządu, nauczyciele ze szkoły w Topoli, pracownicy KRUS w Kazimierzy Wielkiej, sołtysi oraz Koła Gospodyń Wiejskich.
Wałek przeciwodleżynowy wspiera ułożenie pacjenta w odpowiedniej stabilizacji pozycji ciała (np. ugiętych kolan, wspartej głowy, uniesionej ręki lub nogi). Jeżeli pacjent może wykonać tylko kilka spontanicznych ruchów, istnieje zwiększone ryzyko powstania odleżyn. Regularne zmiany pozycji pomagają zmniejszyć ryzyko odleżyn. Jest to niezbędne zarówno u pacjentów leżących, jak i siedzących.
Warto przypomnieć, że w ramach pierwszej edycji akcji „Szycie od serca” ponad 300 rehabilitacyjnych poduszek trafiło do pacjentek Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, które po przebytej mastektomii borykają się z obrzękiem limfatycznym.
Dziękujemy Kołom, instytucjom, organizacjom oraz wszystkim zaangażowanym w drugą edycję warsztatów „Szycie od serca”. Liczymy, że niebawem rozpocznie się trzecia edycja z kolejnym szlachetnym celem.
Nasi mieszkańcy po raz kolejny pokazali, że wspólnie potrafią działać społecznie w słusznych i ważnych sprawach niosąc pomoc innym. Warsztaty były również okazją do zainicjowania i wdrożenia nowych działań i pomysłów. Dziękujemy za mile i twórczo spędzony czas, który również i nam przyniósł wiele dobrego.